Minister spravodlivosti Daniel Lipšic verí, že to zachráni mnohé ľudské životy. „Bude izolovať tých, ktorí si nectia základné hodnoty našej spoločnosti – život a fyzickú integritu každej jednej osoby,“ hovorí.
Najviac si sľubuje od toho, že ak sa páchateľ dopustí niekoľkých trestných činov viacerými skutkami, súd mu už bude môcť zvýšiť trestnú sadzbu najťažšieho z nich. „Bude to znamenať výrazné zvýšenie trestných sadzieb u osôb, ktoré sústavne páchajú úmyselné trestné činy,“ tvrdí Lipšic.
Novinkou je aj zavedenie trestu absolútneho doživotia, teda doživotia bez možnosti podmienečného prepustenia. „Ak tvrdíme, že trest smrti nerešpektuje posvätnosť ľudského života, tak takisto ju nerešpektuje podmienečné prepúšťanie ľudí, ktorí preukázali, že nemajú nijaký rešpekt k ľudskému životu.“
Kritici týchto opatrení im vytýkajú prehnanú represívnosť. Lipšic to čiastočne pripúšťa, verí však, že zákon „by mohol mať aj preventívny účinok“.
Trestný zákon (zavádza novela od 1. 9.)Trikrát a dosť
Zásada „trikrát a dosť“ predstavuje jednu z foriem prísnejšieho postihu recidivistov, teda osôb opakovane páchajúcich trestnú činnosť. Súd pri 3. odsúdení za násilný trestný čin uloží trest odňatia slobody buď na doživotie, alebo na 25 rokov.
Zásada sa bude vzťahovať aj na prechovávanie drog „nad jednu dávku“, obchodovanie s drogami, vyvážanie drog.
Asperačná zásada
V slovenskom trestnom práve sa pri spáchaní niekoľkých trestných činov uplatňuje tzv. absorpčná zásada na ukladanie trestu – páchateľ môže dostať trest len vo výške trestnej sadzby najťažšieho spáchaného trestného činu. Páchateľ teda nie je za ďalšie spáchané trestné činy de facto potrestaný.
Novinkou je tzv. asperačná zásada, podľa ktorej súd bude môcť za spáchanie niekoľkých trestných činov viacerými skutkami zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby najťažšieho trestného činu o jednu tretinu a u obzvlášť nebezpečného recidivistu o jednu polovicu a uložiť trest v hornej polovici takto zvýšenej sadzby.
Výnimočný trest
Sprísnenie trestov sa dotkne aj trestného činu vraždy. Vypúšťa sa možnosť uložiť trest odňatia slobody na 12 až 15 rokov a súd bude musieť uložiť výnimočný trest – buď od 15 do 25 rokov alebo doživotie.
Trest absolútneho doživotia
Ak súd uloží trest odňatia slobody na doživotie, môže zároveň rozhodnúť, že podmienečné prepustenie z jeho výkonu nie je prípustné, ak páchateľ
* spáchal dva alebo viac obzvlášť závažných trestných činov,
* naplnil súčasne dve alebo viac okolností podmieňujúcich použitie vyššej trestnej sadzby,
* spáchal trestný čin ako člen zločineckej skupiny alebo teroristickej skupiny, alebo
* už bol potrestaný za trestný čin vraždy, lúpeže, vydierania, znásilnenia a ďalších.
Osoba opätovne odsúdená na trest odňatia slobody na doživotie nesmie byť z jeho výkonu podmienečne prepustená.
Trest za klonovanie ľudskej bytosti
Trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov hrozí tomu, kto vykoná akýkoľvek zásah s cieľom vytvoriť ľudskú bytosť, geneticky identickú s inou ľudskou bytosťou, či živou, alebo mŕtvou. V lepšom prípade môže „skončiť“ so zákazom činnosti alebo peňažným trestom.
Verbálny útok na verejného činiteľa už nebude sankcionovaný.