
Vence na výročie SNP sa kládli aj včera v Bratislave. Účastníci SNP v prejavoch zdôrazňovali historický význam ozbrojeného medzinárodného odporu proti fašistickej diktatúre, ktorým sa Slovensko začlenilo na stranu víťazných krajín v 2. svetovej vojne. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BANSKÁ BYSTRICA - Prezident Rudolf Schuster vo svojom prejave k výročiu SNP kritizoval vládu. Na spomienkovom zhromaždení k 59. výročiu Slovenského národného povstania vo štvrtok v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici povedal, že považuje za nesprávne, keď ministerstvá financií a zdravotníctva postupne rušia sociálne výhody priamym účastníkom odboja.
Povstanie prezident považuje za jednu z najvýznamnejších udalostí česko-slovenského i európskeho protifašistického odboja. Podotkol, že iba vyslovenie úcty účastníkom SNP nestačí. Upozornil na oprávnené požiadavky odbojárov a odklad vyplácania odškodného označil za nemorálny.
Premiér Mikuláš Dzurinda odpovedal vetou, že by sa nemali vulgarizovať míľniky, ktoré si treba dobre pamätať. Podľa neho máme na rozhodovanie o sociálnych dávkach a úľavách odborníkov. „To, čo vládzeme, uhradíme, ale nepovažujem za vhodné, aby som sa púšťal práve pri oslave SNP do týchto záležitostí,“ povedal.
Na spomienkovej oslave členovia oficiálnych delegácií početnosťou takmer prevýšili verejnosť. „Niekde je chyba, máme dosť zainteresovaných inštitúcií, aby premýšľali, ako to obrátiť,“ komentoval Dzurinda. (tasr, sita)
Iba raz ročne počas osláv SNP je povolený vstup verejnosti do vojenského výcvikového priestoru Javorina v Levočských vrchoch. Neďaleko vrchu Vinná, na ktorom je pomník zastreleného partizána, nachádza sa druhý pamätník na mieste, kde sa počas 2. svetovej vojny zrútilo lietadlo.
Vojenské dopravné lietadlo LI-2 z povstaleckého letiska Tri duby, ktoré prepravovalo 23. októbra 1944 zranených do ukrajinského Ľvova, zrútilo sa po zásahu nemeckej stíhačky. Zo 16 pasažierov, medzi ktorými bolo 7 členov posádky, 8 česko-slovenských a francúzskych vojakov a 1 ošetrovateľka, prežili katastrofu štyria členovia posádky a jeden česko-slovenský vojak. Vojenské posádky v tomto priestore zanikajú a pamätník, ktorý postavili v roku 1965, postupne chátra. FOTO TASR - Milan Kapusta