Na Slovensku dnes pôsobia dva druhy komôr – tzv. profesijné, na ktoré štát preniesol právomoc vydávať licencie na výkon povolania a dohliadať naň, a všeobecné, ktoré sú záujmovými združeniami. Všetky však majú jedno spoločné – boli zriadené zákonom.
„Nevidím dôvod, aby bola komora kominárov, reštaurátorov alebo autoškôl zriadená zákonom,“ tvrdí minister spravodlivosti Lipšic. Zákonom podľa neho majú byť zriadené „len komory tzv. regulovaných profesií a komory, na ktoré je prenesený výkon verejnej moci“.
Zrušená má byť napríklad aj komora daňových poradcov. Jej prezident Ján Artur Oberhauser si to nevie vysvetliť. Tvrdí, že oblasť daní je príliš komplikovaná na to, aby v nej mohli pôsobiť nelicencovaní poradcovia. „Ako keby ste zubárovi povedali, aby operoval srdce.“
Michal Farkaš, prezident komory vysokoškolsky vzdelaných zdravotníkov, odsúdenej na zánik, adresuje kritiku aj do vlastných radov – podľa neho na rozdiel od lekárskej komory či komory zdravotných sestier za svoje zachovanie dostatočne nelobovali. Nechápe však, ako je možné, že má vzniknúť nová zdravotnícka komora. „Kto podporuje fyzioterapeutov, ktorých je na Slovensku ‘až päť‘?“ pýta sa rozhorčene.
Nad navrhovanými krokmi vlády vyjadrili údiv aj rôzne európske združenia komôr. Lipšic listy od nich vraj dostal, ale na jeho rozhodnutí niektoré z komôr zrušiť, to nič nemení. „Príslušníci týchto profesií sa môžu organizovať na báze občianskych združení,“ odporúča im.
Ak ministerstvo so svojím návrhom uspeje, na Slovensku bude pôsobiť 10 komôr. Návrh predpokladá, že povinne ich členmi budú len tí, čo podnikajú alebo povolanie vykonávajú vo vlastnom mene.
„Nie je žiaden logický dôvod, aby mali komory povinné členstvo pre osoby, ktoré sú v pracovnom pomere,“ hovorí Lipšic.
To je prípad tisícok lekárov či zdravotných sestier. Komora zdravotných sestier proti zrušeniu povinného členstva protestuje. „Iba tak v tejto profesii vieme zabezpečiť poriadok a disciplínu,“ tvrdí jej prezidentka Magdaléna Hadačová.
Komory majú vydávať licencie na výkon povolania. Aby žiadosti o licencie z obavy pred konkurenciou nezamietali, vstup do profesie má byť nárokovateľný. Inými slovami, licenciu má dostať každý, kto na to spĺňa podmienky. „Ak takejto žiadosti komora nevyhovie, v druhom stupni má rozhodovať štátny orgán,“ dodáva Lipšic.
Minister očakáva, že komory v parlamente budú lobovať za to, aby boli zachované. Verí však, že „ak sme to so svojím záväzkom (znížiť mieru korporativizmu - pozn. red.) mysleli vážne, zákony prejdú“.
Vláda má návrh prerokovať už na svojej najbližšej schôdzi.