
Princ Harry v kresliarskej škole Eton College. FOTO - DPA
Ako napísali britské noviny The Guardian, pôvodní obyvatelia Austrálie sa cítia okradnutí. Predmetom sporu sú dve abstraktné maľby princa Harryho, na ktorých vidieť jaštericovité bytosti. Už na výstave týchto prác v máji minulého roka ten štýl viacerým kritikom pripomenul umenie austrálskych Aborigénov.
Jednak štýlom, ku ktorému sa Austrálske umelecké združenie Aborigénov hlási a jednoznačne považuje za svoj a jednak zobrazovaním jašteričieho motívu. „Stačí, keby len prišiel sem a uvidí, odkiaľ ten motív pochádza,“ vyhlásila Julie Dowlingová, hovorkyňa umeleckého združenia. Princ Harry musel presne vedieť, čo robí. „Mal by mať viac úcty k náboženstvu iných ľudí,“ vyhlásila Dowlingová. Pre Aborigénov je otázka duchovného vlastníctva umeleckej práce veľmi dôležitá.
Ako medzitým informovala BBC, Buckinghamský palác všetky takéto obvinenia odmieta. „Nikdy nebolo princovým zámerom niekoho uraziť,“ hovorí sa v oficiálnom stanovisku. Doteraz proti jeho umeleckým ambíciám nikto nič nenamietal.
Zatiaľ nie je jasné, ako sa tento posledný spor odrazí na ďalšej kariére princa Harryho. Jeho obrazy sa dnes nepredávajú zle. Jeden stojí okolo 21 500 eur. Práce umelca - Aborigéna prinášajú len zlomok tejto sumy. Napríklad diela maliara Turkeyho Tolsona stáli za jeho života asi 1200 eur. Až po jeho smrti roku 2001 začali byť aj tieto ceny päťciferné. (dpa)