
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Novela prinesie viaceré zmeny v oblasti vysokého školstva na Slovensku od januára budúceho roku.
* Študenti budú môcť využiť pôžičky zo zdrojov Študentského pôžičkového fondu a namiesto 20-tisíc si budú môcť čerpať 40-tisíc korún ročne. Peniaze sa budú vyplácať dvakrát ročne.
* Utvorí sa osobitný akademický titul pre zubných lekárov. Podľa súčasného študijného programu budú môcť stomatológovia získavať vzdelanie len do roku 2009.
* Špecializačné štúdium v medicíne sa upraví ako osobitný druh ďalšieho vzdelávania.
* Posunie sa termín prijímania študentov na akreditované študijné programy o rok.
* Systém spoplatnenia denného i externého štúdia nebude postavený na sociálnych štipendiách, ako to navrhoval rezort školstva, ale na pôžičkovom systéme.
* Nový návrh má pripraviť ministerstvo školstva v spolupráci s rezortom financií do 30. novembra 2003.
* Novela zákona o vysokých školách rieši aj pôsobenie Akreditačnej komisie v oblasti vedy a techniky, problematiku titulov, ako aj otázku uznania vysokoškolského vzdelania v Európskej únii.
Pribudnú vysoké školy
* Od 1. januára 2004 má vzniknúť maďarská Univerzita Jánosa Selyeho v Komárne. Prvých 300 študentov nastúpi v septembri 2004. Univerzita bude mať tri fakulty – ekonomickú, pedagogickú a reformovanú teologickú.
* Od začiatku júla budúceho roku by v Liptovskom Mikuláši mala vzniknúť Národná akadémia obrany. Návrh zákona o jej zriadení má utvoriť základ na reformu vojenského školstva a zavedenie nových študijných a vojenských programov do systému prípravy dôstojníkov ozbrojených síl.
* Má sa zrušiť Vojenská letecká akadémia M. R. Štefánika v Košiciach. Táto akadémia by sa mala zlúčiť s Technickou univerzitou v Košiciach, na ktorej by vznikla samostatná letecká fakulta.
Vysokoškolské doklady a Európska únia
Absolventi vysokých škôl sa nemusia obávať, že po vstupe Slovenska do Európskej únie prídu o svoj titul. Môžu ho používať tak, ako im bol udelený. Vyplýva to z Lisabonského dohovoru, ktorý pre Slovensko nadobudol platnosť 1. septembra 1999.
Kandidátske krajiny však budú musieť s členskými štátmi podpísať medzivládne dohody o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní v oblasti vysokého školstva. Rovnakú zmluvu majú uzavrieť aj kandidátske krajiny medzi sebou.
Slovensko dohodu podpísalo:
* s Nemeckom, Rumunskom, Chorvátskom, s Rakúskom, Maďarskom a Českom.
* V tomto roku sa očakáva podpísanie dohody o uznávaní dokladov s Talianskom. Rokovania sa začali s Francúzskom.