Bratislava 26. augusta (TASR) - Vkus slovenských čitateľov sa vyvíja od tradičného kultu beletrie k siahaniu po vecnej literatúre a literatúre faktu. Dnes sa o ne zaujíma podobný počet ľudí - o krásnu literatúru 37,6 percent, o náučnú až 38,1 percenta.
Podľa sociologického prieskumu, ktorý uskutočnili v júni tohto roku Literárne informačné centrum a bratislavské Národné osvetové centrum na vzorke 1500 respondentov, je beletria dennou potrebou pre 8,9 percenta čitateľov. Naopak, k životu ju vôbec nepotrebuje 34,5 respondentov.
Takmer polovica čitateľov beletrie číta aj odborno-vedeckú literatúru. Odborná literatúra je stálou potrebou pre 12 percent ľudí, ktorí z nej tak získavajú aj informácie súvisiace s výkonom povolaní. Nečíta ju 38,1 percenta respondentov.
Podľa výskumov tí, ktorí vôbec nečítajú beletriu, majú celkovo redukovaný záujem o čítanie. Výnimkou je čítanie dennej tlače, ktoré je silne zastúpené vo všetkých kategóriách. Intenzívni čitatelia beletrie čítajú denníky aspoň raz v týždni podľa 79,6 percent odpovedí a denne 36,4 percent. Intenzívni čitatelia beletrie čítajú denníky aspoň raz v týždni podľa 74,4 percent odpovedí, denne číta 49,6 percent. Tí, ktorí vôbec nečítajú beletriu, si nájdu aspoň raz v týždni čas na dennú tlač v 74,4 percentách, každý deň 26,1 percenta.
Výskum súčasného stavu a úrovne čítania v SR zároveň ukázal, že nečitatelia beletrie si čítanie textu nekompenzujú prezeraním komiksov. Výskumný tím totiž očakával, že nájde vzťah medzi zníženou potrebou čítať náročnejšie texty a zníženou analytickou predstavivosťou a zvýšeným záujmom o hotovú predstavu v komiksoch. Ich stálymi čitateľmi je totiž iba 5,2 percenta nečitateľov beletrie.