BRATISLAVA 26. augusta (SITA) - Čítanie odráža posuny v spoločnosti, konštatoval na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Literárneho informačného centra (LIC) Alexander Halvoník. Na Slovensku vôbec nečíta beletriu 34,5 percenta jeho obyvateľov. Vyplýva to z výskumu Súčasný stav a úroveň čítania v SR, ktorý na reprezentatívnej vzorke 1 500 ľudí starších ako 15 rokov urobilo LIC a Ústav výskumu kultúry a verejnej mienky Národného osvetového centra (ÚVKVM NOC). Priaznivé je, že najmenej tých, čo nečítajú vôbec - 28,4 % je medzi 15 až 17-ročnou mládežou, povedal jeden zo spoluautorov výskumu Pavol Rankov, literát a pracovník Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Najviac tých, čo nečítajú krásnu literatúru - až 45,9 % je medzi ľuďmi nad 60 rokov, ale v tejto vekovej kategórii je paradoxne zároveň aj najviac - 11% každodenných čitateľov beletrie. Medzi skupinami obyvateľov SR v produktívnom veku vedú v každodennom čítaní mladí od 18 do 29 rokov. Teda tí, čo dospievali až po roku 1989, upozornil Rankov.
Jedným zo zaujímavých výsledkov výskumu o úrovni čítania na Slovensku je, že medzi najčítanejšími knihami vedú slovenské tituly. U priaznivcov beletrie vedie Táňa Keleová - Vasilková. V prvom tucte kníh, ktoré respondenti výskumu naposledy čítali má Keleová - Vasilková šesť z dvanástich najčastejšie prečítaných kníh, informoval Rankov. Ešte pred dvoma-tromi rokmi sa podľa neho hovorilo o Keleovej - Vasilkovej ako o slovenskej Steelovej. "Dnes by sme naopak mohli povedať, že Steelová je nejaká anglo-americká Keleová - Vasilková," doplnil Rankov.
Slováci, ako ukázal výskum, majú dobrý vzťah k pôvodnej slovenskej literatúre. Čím viac čítajú, tým vyššie ju aj hodnotia v porovnaní so svetovou tvorbou. Medzi najobľúbenejšie tituly slovenského dospelého čitateľa patria Slovenské ľudové rozprávky od Pavla Dobšinského, Červené víno Františka Hečka a Remarqueovi Traja kamaráti. Najhoršie postavenie z hľadiska čítania aj hodnotenia má slovenská literatúra medzi stredoškolákmi.
Najčastejšie vedie ľudí k čítaniu potreba zabaviť sa, nasleduje túžba poučiť a vzdelať sa. Na treťom mieste stojí za záujmom o knihy potreba úniku - zabudnutia na každodenné problémy, čo ako najčastejší dôvod pre čítanie uvádzajú seniori nad 60 rokov a ženy, ktoré vo všeobecnosti čítajú dva až trikrát viac ako muži. Až na štvrtom mieste stoja estetické a umelecké očakávania. Táto potreba je charakteristická pre každodenných a vysokoškolsky vzdelaných čitateľov.