Nie sú však sami. Marsové šialenstvo zasiahlo aj bežnú verejnosť. Pred hvezdárňami sa po celom svete zhromažďujú húfy zvedavcov, čo si planétu „na dosah“ nechcú nechať ujsť. Stále sledujú predpoveď počasia a dúfajú v jasnú oblohu. Rovnako i množstvo astronomických spoločností, ktoré chystajú verejné „hviezdne“ párty.
Podľa znalcov pozorovania vesmíru urobia najlepšie tí, čo sa vydajú do púští. Výborné pod-mienky ponúkajú hlavne americké štáty Nevada a Arizona, kde sa nachádza hneď niekoľko ob-servatórií. Viacero cestovných kancelárií k nim usporiadalo zájazdy. Husto bude aj na Havaji, kam už včera odcestovali desiatky pozorovateľov.
Ideálne podmienky sa však zajtra nadšencom naskytnú na južnej pologuli. Práve tam budú farba a jas ohnivej planéty najvýraznejšie.
Príležitosť zavetrili aj obchodníci. Rastú hlavne tržby predajcov astronomických prístrojov. Hitom sú predovšetkým teleskopy. V Japonsku dokonca dvojnásobne. Na internete sa okrem toho už niekoľ-ko týždňov objavujú ponuky na kúpu suvenírov. Tričká, hrnčeky či šiltovky rôznych farieb a veľ-kostí spája jediné: „Najbližšie k Zemi, august 2003“.
Najväčšie astronomické kapacity však tvrdia, že z vedeckého hľadiska je vzdialenosť Marsu nepodstatná. „Je to nádherný pohľad. Pozerajte sa a vychutnávajte. Skutočnej vede povedia oveľa viac zistenia sond,“ odkázal pre Washington Post astrofyzik Michael Shara pôsobiaci v Haydenovom planetáriu v New Yorku.
Ako zvyčajne, astronomická udalosť roka zobudila aj skeptikov. Obávajú sa, že rekordné priblíženie Marsu môže skončiť zrážkou so Zemou. No vedci sú pokojní. „Nebojte sa, veď takmer 56 miliónov kilometrov je stále dosť ďaleko,“ tvrdia jednohlasne.
(mm)