
V indickom Bombaji vybuchli dva taxíky. Bomby zabili najmenej 45 ľudí. FOTO - REUTERS
K útokom sa nik neprihlásil a niekoľko hodín po výbuchoch nebolo jasné, kto ich má na svedomí. Indický vicepremiér Lal Krišna Adváni povedal, že podobné útoky v minulosti spáchalo Študentské islamistické hnutie Indie, ktoré spolupracuje s pakistanskou militantnou skupinou Lashkar e-Taiba.
Pakistan, ktorý je často Indiou obviňovaný z motivovania násilia na jej území, útoky odsúdil.
Podľa úradov autá vybuchli na veľmi frekventovaných miestach. Jedna explózia bola hlásená pri historickom oblúku Indická brána, ktorá je hojne navštevovaná turistami. Ďalší výbuch otriasol miestnym trhoviskom, ktoré bolo nabité zákazníkmi.
Indické televízne stanice sa predháňali v záberoch zo zasiahnutých miest: zdemolované vozidlá, rozmetané úlomky a kusy tiel na uliciach a múroch poškodených budov. Mestom zneli sirény sani-tiek prevážajúcich zranených do najbližších nemocníc.
„Všade boli ruky a nohy. Boli na mojom taxíku a boli aj v ňom. Zázračne som sa zachránil,“ povedal taxikár Lal Sáhib Singh. Podľa polície bomby vybuchli pravdepodobne práve v taxíkoch.
Do určitej miery dezorientovaná polícia sa najprv nemohla zhodnúť na počte výbuchov, obetí a zranených. Veľa ľudí zrejme podľahlo zraneniam po prevoze.
Podľa všetkého išlo o koordinovanú teroristickú akciu radikálov. Pri podobných incidentoch v minulosti podozrenie padlo na islamských extrémistov podporovaných Pakistanom. Pakistanské ministerstvo zahraničia sa poponáhľalo s vyhlásením, že útoky proti civi- listom musia byť odsudzované „najsilnejšími slovami“.
Úrady v obavách pred ďalšími útokmi vyhlásili mimoriadne bezpečnostné opatrenia pre oblasť Bombaja a hlavného mesta Dillí. Telefónne linky zablokovali ľudia obávajúc sa o osud príbuzných.
Niektoré agentúry špekulujú, či útoky nesúvisia so zverejnenou archeologickou správou o posvätnom mieste v západoindickej Ajódhji, o ktorú vedú spor radikálni hinduisti a moslimovia. Za posledné roky vybuchlo pre Ajódhju v Indii niekoľko bômb.
Vôbec najväčší výbuch v Bombaji zabíjal v roku 1993 tiež pre sporné sväté miesto. V uliciach centra vtedy zomrelo viac ako 300 ľudí.
(reuters, čtk, kos)
V Ajódhji našli starú stavbu, asi hinduistický chrám
DILLÍ - Na posvätnom mieste v indickej Ajódhji archeológovia skutočne našli trosky stavby. Spor moslimov a hinduistov o to, komu patrí toto miesto, sa však nevyriešil: hinduisti tvrdia, že je to konečný dôkaz, že ako prvý na mieste stál hinduistický chrám, moslimovia namietajú a opakujú, že to stále nie je jasné.
Po včerajšej správe z archeologických vykopávok sa problém posunul do novej roviny: stavba tam bola, ale aká?
Na mieste pred 11 rokmi radikálni hinduisti zbúrali moslimskú mešitu a vyvolali tak násilnosti, ktoré si vyžiadali 3000 mŕtvych.
Archeologické práce mali ukázať, či na mieste mešity stál kedysi pôvodne hinduistický chrám, ako tvrdia hinduisti.
Právny zástupca hinduistov včera vyhlásil, že archeologická správa konštatuje, že tam stál hinduistický chrám. Tvrdí, že to dokazujú ľudské bábiky, hlinené pece a základy špeciálne zoradených pilierov, ktoré sa tam našli.
Advokát moslimov však na to reagoval, že sa vie iba to, že tam nejaká stavba bola a že to mohol byť chrám. Jednoznačný dôkaz to však podľa neho nie je. Obvinil tiež archeologický tím, že pracoval pod nátlakom najsilnejšej vládnej strany, ktorá zastupuje hinduistov.
Hinduisti tvrdia, že v roku 1528 dal vládca mughalskej ríše Bábur zbúrať chrám postavený na mieste narodenia boha Rámu a dal tam postaviť mešitu. Moslimovia zbúranie hinduistického svätostánku popierajú. (čtk, kos)