Ak ide o zamestnanie v zahraničí, prežije človek v provizóriu aj viac mesiacov, ale rodina sa s ním spravidla nesťahuje. Podľa odhadov sa Slováci sťahujú za prácou dokonca najmenej zo všetkých obyvateľov Organizácie pre hospodársku spoluprácu. Nezamestnanosť by bola podľa odborníkov o niečo nižšia, keby sa ľudia boli ochotní kvôli práci zmeniť bydlisko.
Sťahovanie za prácou komplikuje okrem tradičnej zviazanosti s rodným mestom a rodinou aj nefunkčný trh s bytmi. Podnájmy tiež situáciu neriešia – hlavne vo väčších mestách sú finančne príliš náročné, a bežná slovenská rodina si ich vôbec nemôže dovoliť.
Martin je zo stredného Slovenska a do Bratislavy chodí na týždňovky. Je čašníkom a na finančné problémy sa nesťažuje – býva však v izbe s tromi kolegami: „Máme prenajatú jednu izbu v pomerne výhodnej vzdialenosti od práce, takže ušetríme za cestovné. Každý zaplatíme za bývanie mesačne 2000 korún.“ Takéto bývanie však nevyhovuje každému a prenajať si hoci aj garsónku by v hlavnom meste vyšlo až štyrikrát viac.
Najmenšie problémy so sťahovaním za prácou majú mladí ľudia. Tí však často odchádzajú do cudziny, pretože nie sú spokojný so zárobkom, ktorý absolventom a ľuďom bez praxe ponúka väčšina zamestnávateľov.
Cesty za prácou v číslach
- vlani za prácou v zahraničí oficiálnou cestou vycestovalo 82 273 Slovákov.
- najväčší je záujem o prácu v Českej republike, ďalej v krajinách Euróopskej únie, najmä Veľkej Británii, Spolkovej republike Nemecko, Talianska a Švajčiarska. Slováci však smerujú aj do USA.
- pri získavaní práce sú úspešnejší prevažne muži (cca 60 percent)
- voľné miesta pre občanov SR sú najčastejšie v gastronómii a hotelierstve, zdravotníctve a poľnohospodárstve, záujem je najmä o stredné odborné a pomocné činnosti
- v SRN sa najviac Slovákov zamestnalo na pracovných miestach kuchár, čašník, servírka, ďalej zdravotná sestra, ošetrovateľ, murár, pekár. V roku 2002 boli prvýkrát prostredníctvom NÚP sprostredkovaných 6 miest pre informatikov
- Do Švajčiarska sa vyberáme najmä za prácou v gastronómii a hotelierstve ( 53 percent) a zdravotníctve (29 percent)
- O prácu v Maďarsku majú záujem najmä ženy (76 percent) z okresov Dunajská Streda, Komárno, Nová Zámky, Levice, Veľký Krtíš. Prevažujú robotnícke pracovné miesta v automobilovom, textilnom a potravinárskom priemysle
- Na Ukrajinu odchádza málo Slovákov, ale ak áno, tak na lukratívne miesta vo vyššom a najvyššom manažmente
(sr)
Zdroj: Národný úrad práce