l guvernér Jusko v rozhovore pre agentúry ČTK a Bloomberg.
Financovanie výpadku časti príjmov Sociálnej poisťovne v prvých rokoch reformy podľa neho prehĺbi schodok verejných financií nad tri percentá HDP. Dodržať túto hranicu musí každá krajina eurozóny. Ak ju nedodrží ani Slovensko, nebude môcť zaviesť euro už v rokoch 2008 alebo 2009, ako má centrálna banka v úmysle.
Spustenie penzijnej reformy má podľa doterajších odhadov zvýšiť verejný schodok o jedno percento. Jusko nepovažuje za pravdepodobné, že nám menová únia udelí výnimku pri počítaní schodku verejných financií. „Podľa našich analýz a stretnutí s bankovými štruktúrami v Európe máme dosť jednoznačný pocit, že tieto náklady sa budú započítavať do fiškálneho deficitu,“ dodal Jusko.
Guvernérove obavy nie sú podľa Michala Horvátha, štátneho tajomníka ministerstva práce, neopodstatnené. „Bude sa o tom hovoriť na koaličnej rade. Ťažko sa však teraz vyčísľujú náklady, keďže prechod do nového systému bude dobrovoľný. Ak sa pre reformu rozhodne veľa ľudí, bude chýbať tiež veľa peňazí,“ povedal Horváth.
„Diskusie o dôchodkovej reforme plynulo pokračujú s NBS i ostatnými úradmi v pripomienkovom konaní. Predpokladáme, že nájdeme spoločnú reč. Hovoriť o definitívnych záveroch je zatiaľ predčasné,“ povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Ministerstvo zatiaľ predpokladá, že vláda i parlament schvália reformu penzií tento rok.
TOMÁŠ VELECKÝ