Muž so starostlivou tvárou stál v hlúčiku novinárov a nahlas hovoril: „Priatelia, to je národný alkoholický kolaps.“ Bol to Alexander Majurov, predseda organizačného výboru Medzinárodnej akadémie triezvosti. Práve na tlačovej konferencii v Moskve tak vystrašil prítomných novinárov, že si mnohí v sále zapálili cigaretu a potom sa vydali na upokojujúci pohár vodky.
Podľa serióznych štúdií má väčšina súčasných Rusov niektoré spoločné vlastnosti: apatiu, beznádej a nedôveru vo vlastnú budúcnosť.
Po entuziazme nastúpila skepsa
Podľa výsledkov výskumu fondu „Verejnej mienky“ 44 percent občanov RF nemá absolútne žiadne plány do budúcnosti. Medzi Rusmi, ktorí prekročili päťdesiatku, si nerobí plány ani na nasledujúci týždeň asi 75 percent. „Premýšľam vlastne len o tom, či sa mi do smrti podarí našetriť dosť peňazí na pohreb,“ hovorí päťdesiatdvaročná Zoja Kondratevová z Jekaterinburgu.
Pesimizmus Rusov nesúvisí podľa odborníkov tak úplne so životnou úrovňou. Tá sa vo väčšine krajiny predsa len mierne zvyšuje. Známy petrohradský politológ Anatolij Golov tvrdí, že apatia rastie v ľuďoch preto, že sa v krajine nepodarilo vybudovať ani náznaky občianskej spoločnosti. Mocenské štruktúry sa búrlivo rozvíjajú, vzniklo množstvo politických strán, ale po márnych pokusoch prvej polovice 90. rokov bežný občan pochopil, že ani prostredníctvom strán nemôže ovplyvniť prakticky nič. Podľa Golova je v Rusku prvotnopospolná občianska spoločnosť, a to vedie k tomu, že stále viac ľudí nechodí na voľby, „hlasujú nohami“. To je typické pre študentov vysokých škôl a pre občanov finančne priemerne zaistených, pracovne vyťažených, ktorí sa ubezpečili v tom, že od štátu nemôžu nič dobré čakať. Snažia sa teda žiť nezávisle od neho.
Vymrieme do konca storočia
Vysoký počet samovrážd v Rusku a topenie sa vo vodke podľa psychológov tiež súvisí so slabými vyhliadkami na lepšiu budúcnosť. „V našej krajine je podporovaná politika globálneho opíjania obyvateľstva,“ vyhlásil Alexander Majurov. Zástupca predsedu Zväzu bojovníkov za národnú triezvosť Vladimír Ždanov ho doplnil: „Ak obyvatelia Ruska budú piť alkohol, užívať drogy a fajčiť rovnako ako teraz, podľa demografických prognóz zmizne ruský národ zo zemského povrchu koncom tohto storočia.“
Oficiálne demografické štúdie nie sú také škandálne a nezdôrazňujú tak dramaticky negatívny vplyv alkoholu, ale tá posledná optimizmu občanom 7. najľudnatejšej krajine na planéte nepridá. V Rusku žije 145 miliónov ľudí. Od začiatku roka sa znížil počet jeho občanov o 454-tisíc. Najhoršie je, že z 2 miliónov zomrelých ročne je 600-tisíc ľudí v produktívnom veku. Nedôvera vo vlastnú svetlú budúcnosť ovplyvňuje tiež pôrodnosť. Tento rok sa zatiaľ v Rusku narodilo 1,7-krát menej ľudí, ako zomrelo. V 26 ruských oblastiach zomiera až 3-krát viac ľudí, ako sa rodí, čo znamená, že tu sa už prognózy o totálnom vymretí blížia ku skutočnosti.
Sociológovia upozorňujú na to, že Rusi preskočili z totálnej závislosti od štátu v časoch komunistických do novej reality. Moc plní rovnako ako predtým represívnu úlohu, ale neposkytuje občanom tie istoty, ktoré poskytovala pred pádom železnej opony.
Autor: Agentúra Epicentrum pre SME