
Na archívnej snímke je brazílska nosná raketa, podobná tej, ktorá explodovala. FOTO - TASR/AFP

Priestor Vesmírneho strediska Alcantara po výbuchu. FOTO - TASR/AFP
Raketa VLS-3 mala dnes podľa pôvodných plánov vyniesť na obežnú dráhu dve družice. Explózia nastala počas záverečných predštartových testov, podľa niektorých správ bola omylom spustená jedna zo štyroch hlavných pohonných jednotiek rakety.
Výbuch zničil aj odpaľovacie zariadenie, a spôsobil veľký požiar, mimo areálu štartovacej základne však podľa brazílskych vzdušných síl nespôsobil žiadne škody.
Explózia na odľahlej základni v severovýchodnej Brazílii zabila väčšinou civilných technických pracovníkov a dôstojníkov armády. Niektoré telá boli také spálené, že ich identifikácia bude možná až na základe testov DNA.
„Odpaľovacia rampa sa zrútila, keď tam pracovali technici. Všetko nasvedčuje tomu, že sú mŕtvi. Nie je nádej, že by niekto zostal nažive,“ uviedol Veigas. Podľa hovorcu brazílskych vzdušných síl Ricarda Olanda sa už počet obetí zrejme nezvýši.
Piatkovým výbuchom zlyhal už tretí pokus Brazílie stať sa prvou latinskoamerickou krajinou, ktorá by vyslala do vesmíru vlastnú raketu. Dve brazílske rakety zlyhali krátko po štarte v rokoch 1997 a 1999.
Hovorca brazílskeho prezidenta Andre Singer však vyhlásil, že Brazília vo vesmírnom programe bude pokračovať. „Brazílsky vesmírny program je dôležitým vedeckým a technologickým projektom našej krajiny. Dnes však máme deň smútku,“ dodal Singer.
Brazília už dlho súťaží s Argentínou o post regionálnej veľmoci a lídra Latinskej Ameriky a zároveň o zvýšenie svojej prestíže vo svete. Už veľa rokov sa napríklad snaží stať ďalším stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Jej raketový program je súčasťou tohto úsilia. Mnohí ho však zároveň kritizujú ako niečo, čo si krajina zápasiaca s vážnymi ekonomickými problémami a chudobou vlastného obyvateľstva nemôže dovoliť.
(pm, čtk)