
Občerstvenie v podobe piva si dopriali v Nitre návštevničky jubilejného 30. ročníku medzinárodného veľtrhu Agrokomplex 2003. FOTO - ČTK
socialistického vidieka, dnes prešľapuje medzi teleshoppingom a profesionalitou.
Záhradkári, bezdomovec i „pivná“ mládež
Zmes návštevníkov je rôznorodá. Bezdomovec tu ponúka svoj pouličný časopis, kúsok ďalej hrá starší Róm na husliach, nechýbajú ani opálené tváre farmárov, pod nohy sa sem-tam pripletú aj menšie deti.
Hitom sú nanuky, ľudia sa však tlačia aj v rade na pivo. „Mala by tu byť lepšia kontrola ľudí s občerstvením. Na tej prepálenej masti vyprážajú asi už od včera. Inak som spokojný, nakúpil som si drobnosti do záhradky,“ zdôveril sa starší pán s pivom.
Ekonómke z družstva neďaleko Topoľčian chýbali letáky o vystavenej technike. „V porovnaní s minulými rokmi sa mi to tu zdá akési pustejšie a menej veselé. Na plánoch areálu nebolo vyznačené miesto, kde ste.“
Na kontrakty v Nitre zabudnite
Názory vystavovateľov na veľtrh sú zväčša kritické. „Agrokomplex je už len sprievodnou akciou nitrianskej púte,“ myslí si Eugen Mizerák z Agroservisu zaoberajúceho sa predajom poľnohospodárskej techniky. „Pomaly upadá. Pozrite hore, pričom ukazuje na prázdne priestory v pavilóne A, marketingový manažér Vinárskych závodov z Topoľčianok Vladimír Orolín. „Predtým sa ľudia bili, aby mohli byť na prízemí. Teraz tu bez problémov máme stánok,“ vysvetľuje. Ako jeden z mála si pochvaľuje nízke náklady na prezentáciu, firma sídli neďaleko Nitry.
Väčšina vystavovateľov neočakáva uzavretie miliónových kontraktov. Ide skôr o imidžovú záležitosť pre verejnosť, prípadne sa tu stretnú s ľuďmi z brandže.
Výnimky sa nájdu medzi menšími vystavovateľmi. Zuzana Homolová tu predstavuje svoju rodinnú firmu Afra, spracúvajúcu liečivé rastliny. Okrem spracovania otvorili v Žiline čajovňu a teraz je čas ísť ďalej, čomu má pomôcť práve výstava. „Export nemá význam, zahraničie sa zaujíma o samotné rastliny. Z nich spracuje produkty, to však dokážeme aj my,“ dodáva hrdo.