
Na štadiónoch dávajú na rozvášnených členov chuligánskych skupín pozor policajti a občas razantne zasiahnu aj kukláči. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Skupinka trnavských fanúšikov minulý týždeň rozbila autobus, v ktorom sa na ligový futbalový zápas viezli fanúšikovia súpera z Banskej Bystrice. Desiatich bitkárov polícia zatkla, dvaja skončili v nemocnici. Ukázalo sa, že oba bitkárske tábory niekoľko dní vopred vedeli o mieste a čase konfliktu.
Na Slovensku existuje niekoľko poloorganizovaných skupín futbalových výtržníkov. Bitky medzi nimi už nevznikajú spontánne, ale po dohode. „Pravidlá bitiek sa dohadujú vopred a férovo. Miesto vyberajú väčšinou tí, čo to tam poznajú – domáci. Väčšinou v pustých častiach mesta,“ povedal SME člen trnavskej skupiny chuligánov Viktor.
Pred bitkami si skupiny často stanovia presný počet ľudí, aby jedna nemala priveľkú prevahu. Zároveň sa určí, či si bojovníci smú priniesť zbrane, napríklad tyče či reťaze. „Ale v poslednom čase je to väčšinou bez zbraní,“ tvrdí Viktor. O každej akcii sa robia záznamy, niekedy aj fotografie a videonahrávky, ktorými sa bojovníci potom pýšia na internetových stránkach.
Najobávanejšie sú tri skupiny – trnavská Red Black Warriors, slovanistická Slovan Hooligans Pressburg a žilinská Yellow Green Fanatics. Iné, napríklad Nitra Hooligans a Košice Psycho Boys, v poslednom čase nemajú takú silu.
Každá skupina má niekoľko desiatok členov, ktorých zaujímajú výlučne bitky. „Často ide o nezamestnaných, ľudí z rozvrátených či narušených rodín alebo osoby, ktoré majú problém presadiť sa,“ tvrdí ministerstvo vnútra. „Zaznamenávame však značný počet dobre, respektíve nadpriemerne finančne zaistených vodcov. Často ide o bohatých ľudí, pre ktorých sa výtržníctvo stalo koníčkom,“ dodáva ministerstvo. Každá zo slovenských chuligánskych skupín má čosi ako zahraničného spojenca. Trnavčania majú „družbu“ s fanúšikmi Baníka Ostrava a poľského GKS Katowice. Žilinčania si tiež našli poľského partnera – klub FC Goral Zywiec. S Poliakmi pri nedávnom zápase Ligy majstrov Žilina – Chelsea napadli slovanistických hooligans.
Niektorí chuligáni majú zvláštny zmysel pre fair-play. Napríklad po incidente v Banskej Bystrici okamžite obvinili bojovníkov trnavských Red Black Warriors, že porušili pravidlá – pri útoku na autobus použili zbrane, vtrhli dovnútra, kde bola aj tehotná žena a kopali aj Banskobystričanov, ktorí už ležali v bezvedomí.
„Dohoda znela: bez zbraní a dokopávania. Odteraz nikto neverte RBW. Trnavčania, sami ste si zvolili spôsob boja, aký budeme používať vo vzájomných konfliktoch,“ napísal na ich webovej stránke nahnevaný banskobystrický bojovník, ktorý bol priamo v autobuse. Iný dodal: „Chuligánstvo je najmä česť a hrdosť na svoj klub a bandu. K tomu patrí aj priznanie chýb a objektivita. Len ten, kto si vie priznať porážku, zaslúži si rešpekt.“
Viktor z Black Red Warriors však tvrdí: „Kvôli autobusárovi to nešlo inak, než sa pobiť v autobuse. Nechcel otvoriť dvere. Keby ich otvoril, nemusel byť autobus zdemolovaný a bitka by sa odohrala vonku.“ Priznal však, že tehotná žena mohla utrpieť šok.
Podobný fenomén – bitky pre zábavu s istými pravidlami – zachytil americký režisér David Fincher v známom filme Fight Club – skupina pracovne vyťažených mladíkov namiesto klasickej zábavy po večeroch organizovala vzájomné súboje.
V krajinách Európskej únie futbalových výtržníkov ostro sledujú. Talianska vláda, ktorá predsedá Európskej únii, nedávno vypracovala návrh, ktorým chce zabrániť každému výtržníkovi, aby sa dostal na futbalový štadión. Len čo ho polícia raz usvedčí, dostane sa na zoznam vo všetkých členských krajinách únie a v tej chvíli má zakázaný vstup na všetky štadióny v Európe.
Slovenské ministerstvo vnútra žiadny zoznam podozrivých slovenských bitkárov nemá. Tvrdí, že ich môže sledovať len vtedy, ak „dôjde k narušeniu verejného poriadku“.
V Británii sa bitkárom venuje špeciálna tajná služba – NCIS. Britskí agenti sa často infiltrujú do skupín, alebo tajne spolupracujú s ich členmi, aby odhalili pripravované konflikty. Slovenská polícia podľa vlastných slov dnes nemá medzi futbalovými bitkármi svojich ľudí.
Bitkári sú však presvedčení, že ich polícia sleduje. „Už je to ako v Čechách, posledné mesiace každý náš krok sledujú tajní,“ tvrdí jeden z nich. „Poznajú nás ako svoje topánky.“
Vizitky slovenských chuligánov (podľa ich vlastných internetových stránok)
MŠK Žilina
Družby: FC Goral Zvywiec
Skupiny: Yellow Green Fanatics (Y.G.F.)
Zmier: Nikto
Nepriatelia: Všetci, ale hlavne R.B.W. a Psycho Boys na Slovensku, v Česku najmä Ostrava.
Kotol doma: Nás futbal nezaujíma, ale okolo 10 – 30 hools (na dobrý zápas)
Kotol vonku: Keď máme autobus, tak sme už na každom zápase (okolo 20 – 50 hláv)
FC Spartak Trnava
Družby: Baník Ostrava, GKS Katowice
Skupiny: Red Black Warriors (R.B.W.)
Zmier: Nikto – R.B.W. je proti všetkým
Nepriatelia: Na Slovensku najmä Slovan Hooligans Pressburg, Y.G.F., Buldogs Nitra a Psycho Boys Košice
Kotol doma: Závisí od zápasu (už to dosť upadlo), okolo 30
Kotol vonku: Teraz približne 300 ľudí, z toho R.B.W. tak 10 – 50
ŠK Slovan Bratislava
Družba: FC Brno 1913
Zmier: Nikto
Skupiny: Tiežfanúšikovia, Jarda Skopeček Komando, Slovan Hooligans Pressburg
Nepriatelia: Najmä R.B.W.
Kotol doma: Závisí od zápasu, ale je to úbohé cca 10 – 30, nie sme fanúšikovia, takže na domáce zápasy sa v podstate kašle
Kotol vonku: Jeden autobus a viac
1. FC Košice
Družby: nemáme
Zmier: Na Slovensku máme dobré vzťahy len s FK Nitra a v Čechách s AC Sparta Praha
Skupiny: Rebel VSS, Psycho Boys Košice
Doma: 20 – 100 (podľa zápasu). Na lepší zápas okolo 30 chuligánov, takže žiadna sláva
Vonku: Necestujeme pravidelne, a ak už ideme, tak záleží na zápase, ale priemer okolo 30