V centrále v londýnskom Millbank sa stretli predstavitelia špičkových britských firiem na seminári s názvom Tajná služba v otvorenej spoločnosti. Šéf MI 5 Stephen Lander môže podnikateľom viac pomôcť, „len sa treba opýtať“.
Hoci MI 5 svoje tajomstvá po skončení studenej vojny nestráži už tak úzkostlivo, takáto forma otvorenosti je v súvislosti s tajnými službami v Európe novinkou. Signalizuje, že zameranie tajných služieb sa bude meniť. Potvrdzuje aj trend, že informácia bude mať väčšiu cenu.
Po ére komplikovaných špionážnych hier, prenasledovania teroristov a mafií v čase studenej vojny prichádza éra informácií o obchodných partneroch. Britov budú zaujímať najmä tí z východnej Európy. Lander upozornil, že predovšetkým tu sa môžu podnikatelia ocitnúť v spoločnosti nebezpečných ľudí. Spomenul pranie špinavých peňazí a drogy. Briti sa teda aj týmto spôsobom budú chrániť pred neželaným spojením s kriminálnymi skupinami.
V 90. rokoch sa britská kontrarozviedka zameriavala najmä na nelegálne štruktúry severoírskych teroristov. Má však dostatok kapacít aj na iné činnosti. Otvorila sa pre ďalších, ktorí jej informácie môžu pozitívne využiť.
Pre MI 5 je nadviazanie otvorených vzťahov výhodné aj z iných dôvodov. Môže takto preniknúť do problémov, ku ktorým by sa ináč mohla dostať len prostredníctvom špecifických agentúrnych prostriedkov - siete spolupracovníkov a informačno-technických prostriedkov. „Na oplátku môžu nastať aj také situácie, keď my poskytneme informácie kontrarozviedke,“ vysvetlil pre denník The Independent účastník seminára z radov podniktateľov.
Zameranie tajných služieb na ekonomickú činnosť je jasné a legálne. Jedným z dôvodov existencie MI 5 je aj ochrana ekonomiky štátu. Medzi úlohami tejto organizácie je na druhom mieste - hneď za ochranou národnej bezpečnosti. Dôležité je však udržať túto činnosť v rámci zákona.
Aféra Echelon, v ktorej boli Spojené štáty obvinené, že zbierali v zahraniční tajne ekonomické informácie, ukázala, že za morom už pravdepodobne tajné služby dávnejšie pracovali na tom, aby zvýhodňovali v konkurenčnom boji americké spoločnosti. Či to bolo v rámci zákona, je prinajmenšom veľmi otázne.
Vzťah medzi štátom a podnikateľom sa môže zvrhnúť aj v takej vyspelej spoločnosti, akou je Británia. Až intímne zblíženie je totiž zároveň aj ideálnym korupčným prostredím. Ako by takáto spolupráca mohla dopadnúť vo východoeurópskych transformačných krajinách, nie je ťažké si predstaviť. Obrovským škandálom.
MAREK CHORVATOVIČ
Firmy na návšteve v MI 5
British Telecom (BT)
HSBC
British Petrol (BP)
Ernst & Young
Cadbury Schweppes
BAE Systems