
FOTO - ČTK/AP
Hovoríte, že si Lukašenka nevážite. Podľa vás je zlým prezidentom?
„Ja ho nehodnotím ako dobrého alebo zlého prezidenta, ja som presvedčený, že on nie je žiadnym prezidentom. Z jedného dôvodu: dopustil sa nielen mnohých chýb v ekonomike, ale skutočných ekonomických zločinov. Pýtame sa, kam zmizli peniaze z predaja zbraní a iného tovaru. Nesplnil svoju úlohu ako prezident a neodpovedal na otázku, prečo zmizli známi ľudia, oponenti režimu. Keď som mu ukázal dokumenty, ktoré dokazujú spoluúčasť najvyšších činiteľov režimu, mlčal. Pre mňa Lukašenko nie je prezidentom.“
Vo vašom programe je uvedené, že Bielorusko musí byť neutrálnou krajinou. Ako môže byť neutrálne, ak je vo zväze s Ruskom?
„Presadzujem len to, čo je napísané v ústave. Bielorusko musí smerovať k neutrálnemu štátu. Ja na rozdiel od Lukašenka viem čítať. A zväz s Ruskom? My nepoznáme všetky tajné dokumenty, nevieme, čo sa v skutočnosti deje. Až sa dostaneme k moci, uvidíme.“
Podľa vás sa vzťah Ruska k Bielorusku v poslednom čase zmenil?
„No, áno. Prinajmenšom Putin už aktívne nepodporuje samotného Lukašenka. Čo sa týka vyhlásenia jednotlivých politikov, ktorí podporili Lukašenka - Žirinovskij, Zjuganov, Selezňov (predstavitelia ruských parlamentných strán - pozn. red.) - my sa na to pozeráme tak, že tí ľudia u nás majú svoje záujmy vrátane materiálnych. Pre nich je to biznis.“
Malo by Bielorusko v budúcnosti vstúpiť do EÚ?
„Domnievam sa, že Bielorusko ako európska krajina by malo byť členom európskych štruktúr, o tom nepochybujem, a uvítame, ak sa tak rozhodne i Rusko.“
Plní podľa vás Západ svoju rolu vo vzťahu k Bielorusku správne?
„Tak to si nemyslím. Ani v ekonomike, ani v politike. Najviac to vidno na postoji Západu k našim voľbám. To, čo sa teraz deje v Bielorusku, porušovanie práv voličov, porušovanie zákonných práv prezidentských kandidátov, zostáva bez reakcie vlád a parlamentov Západu. Záujmom Západu by malo byť upevnenie demokracie v Bielorusku, to sa nedeje a nás to veľmi znepokojuje.“
Vidíte nejakú hrozbu v tom, že Poľsko je a čoskoro možno i Litva bude členom NATO?
„Nevidím žiadnu hrozbu v tom, že naši susedia sú v NATO. My musíme nadviazať normálne vzťahy s touto organizáciou, ale hlavne normalizovať vzťahy so všetkými štátmi, s Poľskom, Pobaltím. Prečo máme pokrivené vzťahy s našimi susedmi, ktoré zjavne protirečia zdravému rozumu i našim obchodným záujmom? To nie je správne.“
Vy sám sa podriaďujete niektorej ideológii?
„Mne osobne sú bližšie hodnoty európskej sociálnej demokracie.“
Aké by mali byť prvé kroky nového prezidenta?
„Predovšetkým sa musíme venovať ekonomickým reformám. Musíme posilniť ekonomiku, obchodnú sféru, musíme dať podnikateľom možnosť rozvíjať sa v rovnakých podmienkach. To znamená okamžité daňové reformy. Musíme rehabilitovať všetkych nezákonne odsúdených väzňov, a naopak, musíme sa detailne pozrieť na ekonomické a kriminálne priestupky (Lukašenkovho) režimu. Musíme rýchlo začať s ústavnými reformami. Vyrovnať pomer štátnych mocí - obmedziť moc prezidenta, vrátiť moc parlamentu, ktorý musí opäť kontrolovať štátny rozpočet, rozšíriť právomoc vlády, ktorá je teraz bezmocná. Práce bude ozaj veľa.“
PRE SME - LUBOMÍR GOMBOS, Minsk