posilnenie doláru tak bolo iba krátkodobou korekciou a je možné očakávať jeho ďalšie oslabovanie. Trend v prospech eura nepomohli narušiť ani údaje o vývoji nemeckej veľkovýroby, ktorá v júli klesla o 1,5 %.
Dolár sa oslabil aj voči jenu na 120,00 JPY/USD. Jeho pád nestlmili ani zverejnené dáta o vývoji japonského HDP, ktorý od apríla do júna zaznamenal kontrakciu na úrovni 0,8 %, čo bolo o jednu desatinu percenta lepšie, ako sa očakávalo. Japonský premiér Koizumi v žiadnom prípade nemôže byť spokojný s doterajším vývojom japonskej ekonomiky. Preto sa rozhodol pre ambiciózny plán reforiem a ďalšiu sériu extrarozpočtových výdavkov, určených na stimuláciu hospodárskeho rastu. Medzi analytikmi vznikajú obavy z toho, že tretí štvrťrok bude čo sa týka hospodárskeho „rastu“ ešte horší.
Česká koruna sa oslabila k úrovni 34,200 CZK/EUR, hoci ešte ráno atakovala hodnotu 34,140 CZK/EUR. Maďarský forint sa obchodoval po 253,50 HUF/EUR a na vyššie úrovne sa nedostal aj vďaka tomu, že poľskému zlotému sa darí udržať relatívne silnú úroveň.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)