Do finále tendra sa dostali dve konzorciá. Prvé z nich tvoria spoločnosti Corinex Group a Compaq, v druhom spolupracujú Accenture, Ditec a IBM. Výberová komisia už vybrala jedno z nich a svoje rozhodnutie doručila Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBRD). Tá na informačný systém požičala SPP peniaze, preto teraz dohliada na priebeh tendra.
Agentúra TASR s odvolaním sa na dostupné informácie napísala, že bližšie k víťazstvu má Corinex s Compaqom. Hovorkyňa SPP Dana Kršáková to nepotvrdila.
Podľa nej zatiaľ nie je možné informovať ani o podmienkach tendra, nakoľko definitívne rozhodnutie ešte nepadlo a odporovalo by to pravidlám súťaže. Nemohla preto ani upresniť, či firma Corinex, ktorá bola v minulosti zapletená do káuz súvisiacich s SPP, vyhovuje referenčným požiadavkám súťaže.
Na spoločnú minulosť Corinexu a SPP si ešte pamätá aj minister hospodárstva Ľubomír Harach. Na adresu Corinexu povedal, že „niekedy goodwil spoločnosti, hoci by mala za sebou vynikajúcich fachmanov, môže spôsobiť, že pohľad na ňu, keď vstupuje do tendrov, nie je najlepší“. Harachovi podľa vlastných slov na čistote tendra veľmi záleží a tvrdí: „Ak by bol problém s nedodržaním podmienok tendra a výsledky by boli napadnuté účastníkmi (…), tak vtedy by som ako akcionár, ale aj ako minister musel požiadať o preverenie postupu.“
Už v roku 1996, keď SPP viedol Ján Ducký, získal Corinex zákazku na dodávku integračného informačného systému a po zmene vedenia vyšlo najavo, že za svoje služby dostávala od SPP vysoké preddavky, ktoré boli nad rámec interných predpisov štátneho podniku.
Exminister Černák v roku 1999 spochybnil obchodné zmluvy medzi Corinexom a SPP.
Podľa hovorkyne plynárov dnes SPP s Corinexom nevedie žiadne súdne spory a ani voči nemu neeviduje žiadne pohľadávky.
JURAJ JAVORSKÝ, dam