
Schröder a Berrlusconi sa ešte v decembri minulého roka zabávali na futbale. Včera ich mala spojiť Carmen. FOTO- ČTK
Nijaký oficiálny program, nijaký protokol, Berlusconi, Prodi a Schröder si mali včera vyjsť na uzmierenie na operu. Taliansky premiér sa však nedostavil. Pre obavy, že ho vypískajú antiglobalisti a ľavičiari, na Carmen neprišiel. Tí jeho neprítomnosť označili za úspech. Dnes sa však má konať oficiálna schôdzka Schrödera a Berslusconiho.
Taliansko, ktoré únii do konca roka predsedá, začalo v júli viac než neradostne tým, že dvojnásobne urazilo mocné Nemecko, najsilnejšieho hráča na európskej scéne.
Na Berlusconiho neokrôchaný „vtip“, keď ponúkol filmovú rolu strážcu v koncentračnom tábore nemeckému europoslancovi Martinovi Schulzovi, nadviazal minister turistiky Stefano Stefani kritikou „urevaných blonďavých“ nemeckých turistov zaplavujúcich talianske pláže. Schröder zrušil svoju dovolenku v Taliansku. Stefani musel síce odstúpiť, ale napätie zostalo.
Tým skôr, že obe krajiny sa ocitli na opačnej strane šachovnice v globálnej hre o podporu americkej intervencie v Iraku. V Berlíne, ale i v Bruseli nenašlo priaznivú odozvu Berlusconiho rozhodnutie vyslať 3000 vojakov do Iraku bez toho, aby sa čakalo na mandát OSN. Taliansky premiér bude navyše hovoriť v mene EÚ na septembrovom zasadaní Valného zhromaždenia OSN - Schröder by mu mal teda poradiť, v akých mantineloch sa má držať.
Taliani nevyhnutne potrebujú nemeckú podporu, ak majú splniť program svojho predsedníctva a hlavne do konca roka uzavrieť medzivládnu konferenciu, ktorá začne začiatkom októbra rokovať o definitívnom znení európskej ústavy.
Európska komisia si zďaleka nie je istá tým, či sa má ponáhľať, na rozdiel od oboch krajín má tiež zásadné výhrady proti návrhu ústavy, ktorý splodil konvent .
Kuloáre kládli dôraz skôr na kultúrnu stránku veci - Bizetovu operu Carmen na scéne Franka Zeffirelliho. „Je to priateľské stretnutie. Témy sú otvorené, možno hovoriť o čomkoľvek,“ uviedol hovorca Európskej komisie.
Nemecko bude za podporu talianskych plánov zrejme požadovať zhovievavosť pri posudzovaní svojej ekonomickej situácie, prípadne sa bude prihovárať i za Francúzsko. Európska komisia už dala na vedomie, že chce striktne aplikovať pravidlá paktu stability, ktorým sa riadia makroekonomické ukazovatele eurozóny. Konkrétne sankcie za ich porušovanie však ukladajú členské štáty, teraz pod talianskou taktovkou.
Talianska tlač sa venovala vnútropolitickému rozmeru stretnutia. Antipatia panujúca medzi Prodim a Berlusconim je trvalou veličinou talianskej politiky a nie je vylúčené, že práve títo dvaja muži sa stretnú na budúci rok na domácej scéne, keď sa skončí Prodiho funkčné obdobie v Bruseli.
KAREL BARTÁK, čtk, Brusel