člen austrálskych tajných služieb Andrew Wilkie.
Vláda podľa neho úmyselne deformovala pravdu a klamala verejnosť. „Bolo to drzé. Niekedy to preháňanie bolo také veľké, že skutočne išlo o nečestné správanie,“ povedal komisii Wilkie, ktorý krátko pred marcovým úderom na Irak opustil tajné služby na protest proti postupu Canberry.
Tajné služby podľa bývalého analytika odviedli dobrú prácu, ktorú však znehodnotili členovia premiérovho kabinetu. Toto obvinenie premiér Howard už predtým rezolútne odmietol a v médiách vyhlásil, že vládne oznamovanie vychádzalo z informácií od tajných služieb.
Austrálska vláda, ktorá vyslala do vojny s Irakom jednotky, pred úderom zdôrazňovala, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a predstavuje vážnu okamžitú hrozbu. Veľký údiv, že od aprílového zvrhnutia režimu Saddáma Husajna sa v Iraku nenašli nijaké zakázané zbrane, vyjadril bývalý šéf zbrojných inšpektorov OSN v tejto krajine Austrálčan Richard Butler, ktorého parlamentná komisia tiež vypočúvala. Vyjadril nádej, že sa nejaké nájdu. V opačnom prípade by podľa neho bola situácia ťažko pochopiteľná. (čtk)