
Námorníci na krížniku Admiral Golovko kontrolujú zariadenie na odpaľovanie rakiet. Na more sa často nedostanú, tento záber je z roku 1997. FOTO - TASR/AP
Mohutné námorné cvičenie doplnia aj americké, japonské a kórejské lode. Severná Kórea tak dostáva varovanieNa Ďalekom východe sa včera začala hlavná fáza najväčšieho ruského vojenské cvičenia za posledných pätnásť rokov. Na manévroch sa zúčastní okolo 70-tisíc mužov, väčšinou námorníkov, a potrvá do 27. augusta. „Manévre majú zvýšiť dnes nedostatočnú úroveň bojaschopnosti ruských ozbrojených síl,“ vyhlásil v Moskve minister obrany Sergej Ivanov.
Nízka bojaschopnosť ruskej armády podľa neho veľmi znepokojuje aj prezidenta Vladimira Putina. Rusko dnes iba s vypätím síl udržuje svoju stále ešte príliš početnú armádu. Chronický nedostatok peňazí pre vojenské námorníctvo znamená, že väčšina jeho plavidiel hrdzavie bez riadnej údržby v prístavoch a nie je schopná služby.
Na niekoľkodňových manévroch pri tichomorskom pobreží Ruska sa zúčastňuje 70 bojových lodí, 30 zásobovacích plavidiel a viac ako 70 lietadiel a vrtuľníkov. Na manévroch sa nepodieľajú výsadkové ani strategické raketové oddiely.
Zmeny v medzinárodnopolitickej situácii sa prejavia tým, že sa k ruskému cvičeniu pripoja aj niektoré lode pred niekoľkými rokmi ešte nepriateľských štátov. V oblasti Beringovho prielivu sa pripoja k ruským plavidlám aj lode americkej pobrežnej stráže, operácie v Japonskom mori južne od ruského prístavu Nachodka doplnia japonské a juhokórejské sily.
„Naše manévre nepredstavujú nijakú hrozbu pre okolité štáty,“ vyhlásil minister Ivanov. Proti manévrom už ostro protestovala Severná Kórea, podľa ktorej povedú k „vyhroteniu atmosféry na Kórejskom polostrove“. Pchjongjang už pred tým podľa Ivanova odmietol ruskú ponuku, aby na cvičenie vyslal vlastných pozorovateľov.
Severokórejský režim má dôvod byť znepokojený. Cvičenie je podľa pozorovateľov totiž aj určitým varovaním namiereným proti nemu. Rusko je jedným z posledných spojencov Pchjongjangu. Moskvu však rovnako znepokojuje dobrodružná politika severokorejských vládcov a obáva sa prípadného jadrového konfliktu v blízkosti svojho územia. Spoločným cvičením s ďalšími krajinami Moskva dáva stalinistickému režimu najavo, že aj jej podpora má svoje hranice a že si v niektorých otázkach rozumie skôr s jeho odporcami.
Podľa informácií denníka New York Times pripravuje velenie americkej a austrálskej armády spoločné námorné cvičenie v Koralovom mori severovýchodne od Austrálie. Cieľom cvičenia je demonštrovať schopnosť zastaviť prípadné tajné zásielky zbraní a predovšetkým raketových alebo jadrových technológií smerujúcich do alebo zo Severnej Kórey. Cvičením zároveň obe krajiny vyvíjajú nátlak na Pchjongjang pred blížiacimi sa šesťstrannými rokovaniami o riešení krízy na Kórejskom polostrove. PETER MORVAY