
Mláďatá sú na podmienky chovu citlivejšie ako dospelé zvieratá.
FOTO – (AR)
Na zdravie mladých králikov negatívne vplýva napríklad vysoká koncentrácia dusičnanov, dusitanov, rozličných pesticídov, herbicídov a iných chemikálií, ktoré sa používajú na ochranu rastlín. Tieto látky znižujú obranyschopnosť organizmu, poškodzujú pečeň, môžu vyvolávať nádorové ochorenia. Všímajme si preto, či porast nie je znečistený chemickým postrekom alebo hnojivami. Králikom predkladáme iba hodnotné a bezchybné zelené krmivo.
Neodporúča sa skrmovať ani porasty z miest, kde sa zdržiavajú divé králiky, zajace či hlodavce. Zabránime tak prenosu nákaz, ktoré môžu ohroziť celý chov. Nevhodné je aj krmivo z močaristých a zavodnených pozemkov.
Hoci v tomto roku prevláda horúce a suché letné počasie, králiky treba chrániť aj pred komármi a iným bodavým hmyzom, ktorý prenáša najmä myxomatózu. Prvoradým preventívnym úkonom je, samozrejme, vakcinácia. Okrem toho je potrebné opatriť koterce hustými sieťami. Likvidovať treba aj hmyz v okolí králikárne, a to pomocou insekticídov.
Mláďatá zo zimných a skorých jarných vrhov sú už takmer dospelé. Na ďalší chov vyberáme len zdravé králiky. Zdravotné nedostatky a chyby dospelých zvierat sa totiž intenzívne preukážu na potomstve. Chovatelia často podceňujú aj výber samíc. Nemali by sme zabúdať, že do chovu nepatria samice, ktoré rodia slabé a neduživé mláďatá. Uprednostňujme samice, ktorých potomstvo sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči ochoreniam.
Významný vplyv na zdravie králikov má aj prostredie. Koterce majú byť primerane veľké, dobre presvetlené, bez prievanu. Vyžadujú pravidelné udržiavanie v čistote. Len vo vhodnej mikroklíme sa bude dariť aj mláďatám. Mladý organizmus je totiž oveľa vnímavejší na prítomnosť škodlivín a pôvodcov ochorení ako dospelé zviera.
(inš)