S. H., Modra
Spôsobuje ich fyloxéra viničová (Viteus vitifolii), o ktorej vinohradníci vedia, že v 19. storočí zlikvidovala vinohrady takmer v celej Európe. Kvôli nej sa začal vinič štepiť na americké podpníky, ktoré sú proti koreňovej forme odolné. Listová forma sa však často vyskytuje aj v súčasnosti v porastoch podpníkových viníc a niekedy treba proti nej aj chemicky zasiahnuť. Na ušľachtilých odrodách viniča nespôsobuje listová forma fyloxéry vážnejšie škody, preto stačí napadnuté listy z rastlín odstrániť a spáliť. Jej výskyt nás však upozorňuje na možné riziko používania vlastnokorenných sadeníc viniča, ktorých korene môže koreňová forma fyloxéry napadnúť a vážne poškodiť.
Prečo pukajú plody rajčiakov? F. T., Vajnory
Pukanie plodov rajčiakov nastáva zvyčajne po výdatných zrážkach, ktoré nasledujú po dlhotrvajúcom suchom období. Keďže nie všetky odrody bývajú rovnako postihnuté, ide predovšetkým o odrodovú citlivosť, ktorá súvisí s hrúbkou pokožky plodov. Odrody rajčiakov určené na priemyselné spracovanie majú hrubšiu pokožku, preto sú odolnejšie, naopak, odrody určené na priamy konzum s jemnejšou šupkou sú na praskanie náchylnejšie. Z uvedeného teda vyplýva, že pukaniu plodov nezabránime, môžeme ho len zmierniť tým, že v období sucha budeme rastliny pravidelne zavlažovať.
Mladé listy chryzantém sú silno zdeformované a dopichané, ale nijakého škodcu som nenašla. Z čoho to môže byť?
M. K., Topoľčany
Vaše chyzantémy poškodili bzdôšky, ktoré vyhľadávajú najšťavnatejšie časti rastlín (vegetačné vrcholy, konce výhonkov). Spočiatku sa v listoch objavujú drobné vpichy, ale počas ďalšieho rastu sa pletivá v pocicaných miestach trhajú, čím vznikajú rôzne veľké dierky v listoch. Veľmi často bývajú poškodené aj kvetné puky, z ktorých sa vyvinú defomované kvety. Proti bzdôškam ošetríme chryzantémy čo najskôr po zistení prvých príznakov poškodenia. Použiť môžeme Basudin 600 EW, Bi 58 EC – Nové, Diazol 50 EW, Karate 2,5 WG, Reldan 40 EC, Sumithion Super alebo Ultracid 40 WP.
Ing. JURAJ MATLÁK