Je pravda, že po smrti rodiča umiestneného v domove dôchodcov, resp. v domove sociálnych služieb, viac než jeden rok, nadobudne jeho hnuteľný a nehnuteľný majetok domov dôchodcov?
V. V., Kremnica
So smrťou človeka je spojený aj zánik jeho spôsobilosti mať práva a povinnosti. Na základe toho zákon spája so smrťou osoby prechod jej práv a povinností prostredníctvom inštitútu dedenia, upravenom rámcovo v čl. 20 ods. 1 Ústavy SR, predovšetkým však v zákone č. 40/1964 Zb. Občianskom zákonníku, v znení jeho neskorších predpisov.
Dedenie je teda všeobecný prechod práv a povinností po zomretej fyzickej osobe na iný spôsobilý subjekt. Predpokladmi dedenia sú smrť fyzickej osoby, existencia dedičstva a spôsobilý dedič.
Ako vyplýva z vašej otázky, váš rodič je vlastníkom určitého nehnuteľného a hnuteľného majetku, čo je jedným zo základných predpokladov dedenia. Ďalším predpokladom je spôsobilý dedič, t. j. osoba, v ktorej prospech svedčí niektorý z dôvodov dedenia. Občiansky zákonník upravuje dva právne dôvody (tituly) dedenia: dediť možno zo zákona alebo zo závetu. Iný dôvod dedenia (napríklad dedičské zmluvy) súčasná právna úprava nepozná.
Občiansky zákonník rozlišuje štyri skupiny dedičov. Na prvom mieste povoláva ako dedičov najbližších členov rodiny poručiteľa, t. j. jeho manžela či manželku a deti. Vy ako syn poručiteľa ste teda zaradený do tejto prvej skupiny dedičov.
Tento zákonný predpoklad však platí len v prípade, ak váš rodič nezanechal platný závet, v ktorom by ustanovil za dedičov iné osoby. Avšak aj v prípade existencie závetu je závetná voľnosť poručiteľa obmedzená ochranou neopomenuteľných dedičov, medzi ktorých Občiansky zákonník v zmysle § 479 zaraďuje potomkov poručiteľa (ak nie je niektorý z týchto potomkov diskvalifikovaný z dedenia z dôvodu dedičskej nespôsobilosti, resp. vydedenia zo strany poručiteľa). Pod touto ochranou Občiansky zákonník v paragrafe 479 rozumie to, že maloletí potomkovia musia dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Z uvedeného vyplýva, že domov dôchodcov, resp. domov sociálnych služieb môže nadobudnúť majetok vášho rodiča len v prípade, ak by bol ustanovený v závete, pod podmienkou, že má právnu subjektivitu. V žiadnom prípade nemôže teda majetok, ktorý je vo vlastníctve vášho rodiča, „prepadnúť“ v prospech tretej osoby.
V prípade smrti vášho rodiča a neexistencii závetu budú teda dediť osoby zaradené do prvej skupiny dedičov, t. j. manžel poručiteľa a jeho deti, to znamená druhý rodič, ak je nažive, vy a vaši súrodenci. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.