
Sponu v tvare motýľa zdobenú Swarovského krištáľmi si v Bratislave môžete kúpiť za viac ako dvadsaťtisíc. Vo Viedni by vraj vyšla na trojnásobok.
Pri výklade s bižutériou sa zastavia dve slečny. Zaujali ich spony do vlasov. Vzápätí sa však zarazia – gumička stojí okolo sedemsto korún. Sponka aj vyše tisíc. A tá najkrajšia – v tvare motýľa – vyjde dokonca na viac ako dvadsaťtisíc korún. Predavačka ich však vzápätí poučí, že to vôbec nie je veľa. V susednej Viedni by toľko stál motýľ o tretinu menší. U nás je ešte len za uvádzacie ceny, veď aj preto chodia
do malého bratislavského obchodíka nakupovať práve Rakúšania a ďalší cudzinci. Lákajú ich sem trblietavé, dokonale vybrúsené kamienky krištáľu. Z dielne Swarovského impéria, ktoré – vďaka dokonale vybrúseným krištáľom – povýšilo bižutériu, ale aj najrôznejšie módne doplnky ako okuliare, topánky, kabelky či suveníry, na klenoty.
Tí, ktorých zaujíma móda a módne trendy, sa so Swarovského menom už stretli. Slováci však o ňom doteraz skôr len čítali. Napríklad v spoločenských rubrikách, že v topánkach ozdobených Swarovského kamienkami sa toto leto vydávala modelka Simona Krainová. Alebo aj mexická herečka Thália, preslávená telenovelami. Na svadbe vraj mala šaty od mexického návrhára Mitzu, zdobené kamienkami z brúseného skla Swarovski, ktoré vážili skoro šesťdesiatpäť kíl a stáli 400-tisíc dolárov. Veď si ich aj hneď po obrade vyzliekla a počas hostiny vystriedala ešte dvojo podobných modelov, ale už ľahších a lacnejších – „len“ za 65-tisíc dolárov.
Swarovského krištáľom sa rada zdobí aj speváčka Helena Vondráčková a exmoderátorka Peříčka, Slovenka Soňa Polónyiová – vraj pre jeho nadčasovosť a eleganciu. Kupuje si ho však v Prahe, ktorá patrí medzi svetové metropoly, a tak je aj tam Swarovského obchod.
Sponky so vzácnymi kamienkami
Na Slovensku sa doteraz Swarovského symbol – krištáľová labuť – objavoval najmä v optikách. Rámy okuliarov sú skrášlené krištáľmi z jeho dielní a pekne tak naberajú na sume. Obchod so Swarovského šperkami však ešte na Slovensku nemáme. Prvou lastovičkou je spomínaná bižutéria, ktorá ponúka „aspoň“ sponky a gumičky ozdobené Swarovského kamienkami. Ich cena sa odvíja od toho, koľko kamienkov sa použilo na zdobenie. Všetko sú to solitéry, maximálne dva – tri kusy z kolekcie. Aj obyčajná sponka, pokiaľ nesie Swarovského dotyk, sa totiž považuje za šperk. Na pulte však majú v ponuke na ukážku aj jeden skutočný šperk. Je z dielne slovenského šperkára, ktorý na svoj náhrdelník použil Swarovského krištáľ. Žena, ktorá po ňom zatúži, musí mať sedemdesiattisíc korún. Vo svete majú Swarovského kamene podobný cveng ako drahokamy.
Od módnych doplnkov k tetovaniu
Pod menom Swarovski sa dnes vyrábajú nielen módne doplnky, ale aj funkčné a dekoratívne predmety. Jeho šperky, módne doplnky, hodinky, okuliare, kabelky, topánky či sošky z krištáľu vlastnia tí najbohatší. V Paríži sú nové kolekcie pravidelne zahrnuté do prestížnych módnych prehliadok haute couture. Veľmi obľúbené u zberateľov sú napríklad krištáľové zvieratká. Ich éra sa začala malou myškou. V Swarovského dielňach experimentovali so zvláštne tvarovanými kameňmi krištáľu a novým druhom lepidla, až vzniklo zvieratko, ktoré sa stalo senzáciou na Zimných olympijských hrách v Innsbrucku.
Swarovski sa pustil aj na pôdu tetovania. Veľkým hitom je ozvlášniť si telo krištáľovou tetovážou z jeho kamienkov, a stať sa tak aspoň na pár hodín živým klenotom.
Swarovského impérium
Korene Swarovského impéria siahajú do minulého storočia.
Jeho zakladateľ Daniel Swarovski (na obrázku) sa narodil roku 1862 v Čechách. Odmala ho inšpiroval ligot krištáľov, ktoré v malej fabričke ručne brúsil jeho otec. Daniel sa u neho vyučil, no otcov odkaz posunul ďalej. Inšpirovaný veľkou výstavou elektrotechniky vo Viedni vyvinul stroj, ktorý umožnil dokonalé brúsenie krištáľu. To bol základ dnešnej prevratnej zmeny v narábaní s krištáľom.
Swarovski má okrem siete výrobcov, brúsiarní, návrhárov, umelcov a obchodov po všetkých kontinentoch v Tirolských Alpách aj prosperujúce múzeum. Vychádzajú o ňom knihy a každý rok má firma vlastný kalendár. Tohtoročný nafotil svetoznámy fotograf Helmut Newton.
AnketaZnámych žien sme sa spýtali, či poznajú Swarovského tvorbu, či majú rady bižutériu, zlato alebo striebro a či na takéto doplnky vydávajú veľa peňazí.
Zuzana Belohorcová, moderátorka
Swarovského kamene, samozrejme, poznám. Tie nalepovacie som si dokonca nechala aplikovať pri nakrúcaní relácie Láskanie. A mám ich aj ako ozdobu na jedných čižmách. V súkromí však nie som typ, ktorý má rád bižutériu, náramky či náhrdelníky z drahých kovov. Pri nakrúcaní relácie je to ale potrebné a je to aj pekné spestrenie. Na bižutériu, zlato či striebro nemíňam veľa peňazí, aj keď takéto ozdoby mám. V Amerike som si kúpila náhrdelník z modrého tyrkysu, ktorý síce nebol veľmi drahý, ale mám z neho radosť a rada ho nosím. Moje okolie mi ho pochvaľuje, vraj mi aj veľmi pristane.
Gabriela Haršányová, televízna hlásateľka
Swarovského kamene poznám, ale ich veľmi nenosím a nedopĺňam si nimi šatník. Mám ich akurát ako ozdoby, prívesky na nohaviciach. Nemám ani obľúbené šperky či náhrdelníky, zlato, striebro alebo bižutériu. Nosím jeden prstienok a občas ktomu pridám nejaké náušnice a malé módne doplnky. Som toho názoru, že menej je niekedy viac.
Andrea Vadkerti, moderátorka
Zo Swarovského tvorby nemám síce nič, ale mám kamarátov, ktorí sú členmi Swarovského klubu. Mám teda možnosť navštíviť ho a vidieť nielen Swarovského kamene, ale aj jeho ostatné veci, ktoré sú tiež nádherné. Bižutériu veľmi nenosievam, ak už, tak zlato a striebro. Som známa tým, že veľa vecí strácam. Mám jeden zlatý prsteň, ktorý som dostala od starých rodičov po skončení strednej školy, a ten mi je dosť blízky. Zlato a zlaté ozdoby si veľmi nekupujem, väčšinou ich dostávam ako dar.
(hab)