
Československý vlčiak je mimoriadne temperamentné, ale aj bezhranične oddané plemeno. Jeho krajinou pôvodu ostalo Československo, ale od roku 1999 má záštitu nad plemenom Slovensko.
Vyšľachtiť nové zaujímavé plemená nie je vôbec jednoduché, navyše to nie vždy prospieva situácii na živom psom trhu. „Plemená s dobrou a dlhou tradíciou predstavujú istú formu národnej hrdosti, preto býva o ne veľký záujem,“ hovorí prezident Slovenskej kynologickej jednoty Ing. Štefan Štefík. Za každé psie plemeno zodpovedá niektorý štát. Existujú plemená pre niektorý štát typické, iné sú mu naopak pridelené medzinárodnou kynologickou organizáciou.
Na Slovensku je zapísaných približne dvesto druhov psích plemien, nie všetky sú však uznané. Z národných plemien sú uznané štyri – slovenský čuvač, slovenský kopov, slovenský hrubo- srstý stavač a od roku 1999 aj československý vlčiak.
„Zaujímavé je, ako sa o isté plemená niektoré štáty handrkujú. Napríklad štáty bývalej Juhoslávie doteraz nie sú spokojné s určením krajiny pôvodu pre niektoré plemená pochádzajúce z Balkánu. Populárny dalmatínec je pridelený Chorvátsku, ale je oň obrovský záujem aj mimo krajín bývalej Juhoslávie. Nám bol zase až po dlhej diskusii pridelený československý vlčiak,“ hovorí Štefík.
Popularita jednotlivých plemien je rôzna. U nás patria medzi najžiadanejšie poľovné psy. Medzi najčastejšie zapisované plemená patria nemecké a belgické ovčiaky, sibírske husky, bernardíny, častý je aj výskyt retrí- verov či amerických staffordshirských teriérov. Z menších psov sú to predovšetkým yorkshir- ské teriéry, jazvečíky, buldočky, čivavy a mop- sy.
„Máme však čo robiť, aby sme zachránili slovenského hrubosrstého stavača, ktorý sa, paradoxne, vyskytuje na Slovensku najmenej. Má veľkú konkurenciu u tradičných typov stavačov. Okrem toho sa u nás zmenilo prírodné prostredie, drobnej zveri je všeobecne menej, takže o toto poľovné plemeno nie je záujem,“ hovorí Štefan Štefík. Zakázané plemená, napríklad pittbuly, Slovenská kynologická jednota neeviduje. Záujem o ne v poslednom období klesol.
Slovenská kynologická jednota organizuje ročne päť medzinárodných výstav v Trenčíne, Nitre a Bratislave, jednu národnú, ďalšie tri celoštátne v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach, oblastné výstavy lokálneho charakteru a výstavy chovateľských klubov. (ea)