Slovenské leto budúcnosti: Suchá a záplavy

Dlhodobé suchá a do nich na niektorých miestach občasné prívalové dažde. Slovensko sa asi nevyhne scenárom, ktoré vypracovali klimatológovia. Niektorí z nich upozorňujú, že také zmeny práve sledujeme.

Sucho 2003

„Podľa výpočtov klimatických modelov by do roku 2075 mala priemerná ročná teplota vzrásť o dva až štyri stupne, úhrn zrážok sa veľmi nezmení, poklesnú však v lete a vzrastú v zime. Je pravdepodobné, že budú častejšie suché obdobia, zväčší sa pravdepodobnosť krátkych období s vysokými úhrnmi zrážok,“ hovorí klimatológ Pavel Šťastný.

V 20. storočí stúpla celková priemerná teplota na Slovensku o 1,1 stupňa, ubudli zrážky o 5,6 percenta, na juhu až o 10 percent, na severe sa zrážky zmenili málo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel jedného stupňa v ročnom priemere znamená rozdiel napríklad medzi Lučencom a Banskou Bystricou. Zvýšenie o štyri stupne je ako rozdiel medzi Podunajskou nížinou a oblasťou pod Tatrami či Oravou.

Šťastný hovorí, že ak by sme od začiatku merania teplôt v Hurbanove od roku 1871 počítali prvých najteplejších 10 rokov, tak 7 najteplejších bolo v období od roku 1989.

Tohtoročné leto hodnotí ako najteplejšie, aké u nás zaznamenali. Oproti minulým rokom je aj veľmi sucho. Odborníci napriek tomu nevylučujú, že aj tento rok ešte môžu prísť povodne z prívalových dažďov.

Hydrologička Oľga Majerčáková predpokladá, že o pár rokov sa zrážky prerozdelia. Budú suchšie a vlhkejšie oblasti. Jej kolega Július Šútor hovorí, že to naznačuje aj tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

„Kým na východnom Slovensku, Podunajskej nížine a na Záhorí poklesla úroda, v oblasti Liptovského Mikuláša zaznamenali rekordné úrody. Na základe klimatických zmien musíme v každom roku očakávať sucho. Ale je to v našich rukách, keď si pozriete, koľko vody odteká zo Slovenska každú sekundu a na poliach nemáme vodu…“ Šútor hovorí, že sa treba zaoberať krajinou, a nie interrupciami. „Ostrovné štáty bojujú za každú kvapku vody, aby neunikala.“

Podľa materiálov klimatológa Milana Lapina budú mať najväčší význam dôsledky súvisiace s nedostatkom vody a náhlymi povodňami, ako aj s posunom vegetačných pásiem a s nestabilitou ekosystémov.

Viaceré negatívne následky sa prejavia v pestovaní plodín a lesných drevín tiež v súvislosti s vlnami tepla.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadne klimatické javy u nás od roku 1989

série po sebe nasledujúcich teplých rokov, z ktorých bol rok 2000 rekordný, výrazné suchá – od roku 1990 do 1993, v roku 2000 a v roku 2003, štyri výrazné povodne najmä z prívalových dažďov. S čím treba v budúcnosti rátať na Slovensku

predĺženie období sucha, najmä na juhu, úbytok zrážok na juhu, slabo rastú zrážky na severe, najmä nad 1000 metrov nadmorskej výšky, zvýši sa výpar vody z celého územia (hovorí sa, že ak narastie teplota o jeden stupeň, potrebovali by sme to kompenzovať nárastom zrážok o 100 milimetrov, k čomu asi nedôjde), zníženie povrchového odtoku v riekach, vysychanie niektorých tokov v lete a počas jesene, zároveň zvýšenie regionálnych povodní, pretože sa budú častejšie vyskytovať prívalové dažde, zvýšenie povodní z náhleho topenia snehu, málo dažďov počas vegetačného obdobia, zníženie výdatnosti prameňov (to už odborníci sledujú), zníženie hladín podzemnej vody (pravdepodobne s výnimkou Žitného ostrova),  zníženie pôdnej vlhkosti, čo bude mať dôsledky v poľnohospodárstve. Povodňové škody u nás za posledných päť rokov

SkryťVypnúť reklamu

1997 2,5 miliardy

1998 1,6 miliardy

1999 4,6 miliardy

2001 2,05 miliardy

2002 1,65 miliardy

Plošná povodeň na Morave v roku 1997 spôsobila straty na majetku a infraštruktúre prevyšujúce 90 miliárd korún, škody po vlaňajších povodniach v Čechách sa odhadujú na 140 miliárd.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu