
Americký desaťbojár Paul Terek počas včerajších príprav na tréning na parížskom štadióne Charlety. FOTO - TASR/AP
Edwards po MS končí
Olympijský víťaz a svetový rekordér v trojskoku Jonathan Edwards chce po MS v Paríži skončiť svoju úspešnú kariéru. „Považujem to za zázrak, že po zranení členka na začiatku augusta na mítingu v Londýne som sa dal do poriadku tak, že môžem na svetovom šampionáte súťažiť. Ale tento zázrak ma upozornil aj na to, že nastal čas odchodu a ukončenia kariéry,“ uviedol 37-ročný britský atlét.
Deversová má šancu na historický zápis
Americká prekážkarka Gail Deversová má v Paríži šancu zapísať sa do histórie svetových šampionátov hneď dvakrát - ako najstaršia víťazka a ako pretekárka s najvyšším počtom medailí. Tridsaťšesťročná trojnásobná svetová šampiónka na 100 m prekážok má v zbierke dovedna päť zlatých rovnako ako Marion Jonesová a reálnu nádej na šiestu. Vo svetových tabuľkách je druhá časom 12,49 s, štyri stotinky za Jamajčankou Fosterovou. Najstaršou zlatou medailistkou v histórii MS je zatiaľ Merlene Otteyová, ktorá v Göteborgu ‘95 získala titul na 200 m vo veku 35 rokov a 92 dní.
Deversová bude mať 19. novembra už 37 rokov.
Cheronov štart je podľa Roggeho nemorálny
„Športovcov, ktorí si podobne ako Stephen Cherono zmenia občianstvo, lebo v inej krajine im núkajú lukratívne podmienky, považujem za nemorálnych,“ vyhlásil v Paríži prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge.
Dvadsaťročný Keňan získal na začiatku augusta katarské občianstvo a svoju novú krajinu bude reprezentovať už na parížskom šampionáte. Za „prestup“ mu budú Katarčania doživotne platiť 1000 dolárov mesačne. Cherono si zároveň zmenil aj meno a už na zürišskom mítingu Weltklasse bežal ako Saif Saeed Šahín. Rogge uviedol, že ak má športovec legitímne dôvody na zmenu občianstva (emigrácia, svadba, politické dôvody), dokáže to pochopiť, ale keď ide vyslovene o akceptovanie výhodnejšej ponuky, ako to bolo v Cheronovom prípade, tak nie. „Z morálneho hľadiska by sme mali zamedziť takýmto zmenám občianstva,“ zdôraznil Rogge.
Barberová sa Klüftovej neobáva
Francúzski atletickí priaznivci budú v Paríži držať palce svetovej šampiónke z roku 1999 v sedemboji Eunice Barberovej, ktorú čaká náročný súboj s mladučkou švédskou juniorskou svetovou rekordérkou a vlaňajšiu majsterkou Európy Carolinou Klüftovou. Barberová na OH 2000 neštartovala, na MS v Edmontone mala tri neplatné pokusy, no v tomto roku vedie svetové tabuľky o dva body pred Švédkou a chystá reparát za spomenuté neúspechy. Na otázku, či Klüftová bude jej najvážnejšou súperkou, 28-ročná rodáčka z africkej Sierry Leone odpovedala: „Nie, budem bojovať najmä sama so sebou. Na Klüftovú nemyslím.“ (sita)