
Kurt Schuster na svoje africké prázdniny len tak nezabudne. FOTO – REUTERS
Poslední turisti, unesení na Sahare, po šiestich mesiacoch „dovolenky“ dorazili domov„Veľmi sme sa tešili, že sme po šiestich mesiacoch doma. Presne pred dvoma dňami sme sa dozvedeli, že sme voľní. Nemohli sme tomu uveriť,“ povedal Witek Mitko, jeden zo štrnástich unesených turistov, ktorí sa včera mohli konečne objať so svojimi blízkymi. „Teraz som trochu unavený, ale šťastný,“ povedal Mitko. Mal za sebou 38 hodín cestovania z afrického mesta Gao do rodného Augsburgu.
Erna a Kurt Schusterovci prežili dlhé väzenia tak, že si pripomínali dôležité dátumy. Najprv sväté prijímanie vnukov, narodeniny príbuzných. „Nakoniec sme s tým prestali,“ povedali včera. Viac hovoriť nechceli. Sami sa s tým najprv musia vyrovnať.
„Bola to najdlhšia a najdrahšia záchranná akcia nemeckých turistov v zahraničí,“ povedal Jürgen Chrobog, štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí. Šesť mesiacov pracoval Chrobog na záchrane Európanov, ktorých dovolenka sa zmenila na nočnú moru. V saharskej púšti ich uniesli islamskí teroristi. Včera ich Chrobog do vlasti priviezol štrnástich. Telo 46-ročnej Michaely Spitzerovej, ktorá útrapy neprežila, sa bude snažiť previezť do vlasti čoskoro.
Na kolínskom letisku včera ráno vystúpili deviati Nemci, štyria Švajčiari a jeden Holanďan. Mnohí z nich mali na tvárach úsmev a niektorí z nich zamávali skupine asi 150 novinárov, ktorá ich na letisku čakala. Potom sa zvítali so svojimi rodinami, ktoré ich čakali v neďalekom hoteli.
„Nálada v lietadle bola uvoľnená a srdečná,“ povedal pre agentúru DPA Chrobog. Už na ceste z Afriky do Európy sa turistov ujali lekári a psychiatri. Všetci sú v dobrom zdravotnom stave, potrebujú len čas na to, aby sa so všetkým mohli vyrovnať.
„Nezaobchádzali s nami zle, ale boli obdobia vypätia a strachu,“ povedal 42-ročný Švajčiar Marc Hediger ešte v Mali. Svoj vzťah k únoscom označil za neurčitý. Dlho vraj ani nevedel, že ide o islamských teroristov.
Pred odletom z Bamaka prijal turistov prezident Mali Amadou Toumani Toure. Za pomoc poďakoval Alžírsku a líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfimu. Jeho nadácia vraj zohrala „dôležitú a pozitívnu úlohu“. Aj berlínsky denník Tagesspiegel potvrdil, že tak ako v prípade rodiny Wallertovcov, ktorú uniesli pred tromi rokmi na Filipínach, aj teraz sa nadácia angažovala. Pomohli politické kontakty na únoscov, povedal Kaddáfiho syn a predseda nadácie Saif Kaddáfi. Nadácii sa údajne podarilo výkupné, vraj až 65 miliónov eur, skresať.
Podľa televízie ZDF dostali únoscovia dovedna takmer 5 miliónov eur, nie 5 miliónov za každého turistu. Peniaze zaplatila vláda Mali, ktorá by na oplátku mala od Nemecka dostať adekvátnu pomoc pre rozvojové krajiny.
MIRIAM ZSILLEOVÁ