
Vlajka OSN, kytice kvetov a portrét de Mella a zapečatené dverách jeho ženevskej pracovne.
Rodák z brazílskeho Ria de Janeiro nebol špecialistom na Irak. Jeho špecializáciou bolo pôsobenie v oblastiach skúšaných vojnou a ľudské práva. A vďaka úspešnej misii vo Východnom Timore (1999 - 2002) bol považovaný za odborníka, ktorému sa po anglicky hovorí „national builder“. Sú to ľudia podieľajúci sa na obnove krajiny a jej základných inštitúcií.
Pre OSN pracoval 34 rokov. Začínal ako študent filozofie na Sorbonne na sekretariáte Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (UNHCR). V 70. a 80. rokoch sa venoval operáciám OSN v Afrike, Ázii, na Cypre a v Latinskej Amerike. V júli 1998 ako humanitárny koordinátor OSN viedol v New Yorku rokovanie so zástupcami Talibanu. Dočasným veliteľom misie OSN v Kosove sa stal v júni 1999.
V Iraku si de Mello napriek napätiu medzi USA a OSN rýchlo vydobyl rešpekt amerického administrátora v Iraku Paula Bremera. Od prvého momentu presadzoval prioritu ochrany irackých civilistov. „Musí to byť jedno z najponižujúcejších období v histórii Iračanov. Sám by som nerád videl cudzie tanky v Copacabane.“
Pri útoku zahynulo aj sedem ďalších humanitárnych pracovníkov, napríklad aj jeden z hlavných koordinátorov UNICEF-u.
(zo, čtk)