
Americkí vojaci strážia hotel Cedar v Bagdade, kde býva väčšina zamestnancov úradu OSN. FOTO - TASR/EPA
Koaličné sily sa po útoku na centrálu OSN rozhodli prehodnotiť bezpečnostné opatrenia v irackej metropole. Hovorkyňa amerického správcu v Iraku Paula Bremera včera zdôraznila, že sa nepočíta so zvýšením počtu vojakov, ktorých je v Iraku 150-tisíc. „Máme dosť síl, prehodnotíme bezpečnostné procedúry,“ uviedla s tým, že sa tak rozhodol Paul Bremer s veliteľom pozemných vojsk v Iraku generálom Ricardom Sanchezom.
K útokom na Organizáciu Spojených národov sa zatiaľ nikto neprihlásil a ak tak nespravil doteraz, zrejme sa to ani urobiť nechystá. Bezpečnostní analytici sa zhodujú - teroristi zasahujú čoraz organizovanejšie a presnejšie - najprv prišiel ropovod, vodovod a napokon centrála svetovej organizácie.
Cieľom útokov je ukázať, že Američania nie sú schopní spravovať Irak, hovorí na stránkach New York Times bezpečnostná analytička Loren Thompsonová. Po včerajšku je jasné, že o život nejde len koaličným vojakom, ale každému, kto sa z akýchkoľvek dôvodov v tejto krajine zdržiava. Každý mŕtvy pracovník OSN sa stáva emotívnym argumentom do debaty o americkej ofenzíve, na ktorú doplácajú nevinní zamestnanci svetovej organizácie a obyčajní Iračania. To môže vyhovovať teroristom, ktorí nestoja o efektívnu správu Iraku.
„Ak by mali Spojené štáty pre Irak lepší plán, bola by teraz lepšie strážená infraštruktúra od sabotáží a Iračania by sa dostali jednoduchšie k základným službám, ktorých je stále nedostatok a Američania by tak získali podporu od civilného obyvateľstva,“ povedal pre Reuters David Mack, bývalý americký diplomat. Spojené štáty podľa neho Irak podcenili a nepripravili sa dostatočne.
Kritika Spojených štátov za ich spôsob boja proti terorizmu je po včerajších útokoch ešte silnejšia. Takmer dva roky po tragických udalostiach z 11. septembra prichádzajú bolestivé údery na rôznych miestach. V Indonézii, v Afganistane, kde je stále spolu s Američanmi 12 500 vojakov mierových síl, zomrelo za posledných sedem dní najmenej 90 ľudí.
Vyhrať mier bude ťažšie ako vyhrať vojnu, ozývalo sa hneď, ako Američania obsadili po krátkej vojne Bagdad. Spojené štáty za toto víťazstvo budú musieť ešte zaplatiť.
MAREK CHORVATOVIČ