
Kofi Annan včera povedal jasne - z Bagdadu OSN neodíde, zostávame.
FOTO - ČTK/AP
koordinátora OSN v Iraku Sergia Vieiru de Mella ešte nezostal niekto nažive. Šéf OSN Kofi Annan včera pripomenul Spojeným štátom, že americko-britské jednotky nesú zodpovednosť za bezpečnosť v Iraku.
Stopy zaisťovali aj vyšetrovatelia americkej FBI. Najničivejší útok na Organizáciu Spojených národov v jej 58-ročnej histórii priniesol smrť najmenej 20 ľuďom, viac než 100 je zranených a niekoľko je nezvestných.
Jeden z agentov FBI v Bagdade potvrdil, že atentát vykonal samovrah. Bomba vážila 700 kilogramov a spolu s ňou vybuchli v aute ďalšie výbušniny vrátane mínometných striel.
Kto za atentátom stojí, nie je jasné. Americkí predstavitelia čoraz viac hovoria o medzinárodných teroristoch, aj keď nevylúčili ani to, že za útokom by mohli byť aj Saddámovi stúpenci. Americký správca v Iraku Paul Bremer naznačil, že za útokmi môžu byť skupiny spojené s al-Káidou a hovoril tiež, že Sýria im umožňuje voľne prechádzať hranice do Iraku. Člen irackej dočasnej vládnej rady Ahmad Šalabí povedal, že amerických predstaviteľov ešte pred atentátom varovali, že 14. augusta dostali informáciu, že v Bagdade hrozí útok na ľahšie dostupný cieľ. Mali ho pripravovať Saddámovi stúpenci.
Aj včera v Iraku zaútočili v Tikríte na Američanov. Pri prestrelke zahynul jeden civilný zamestnanec a dvaja americkí vojaci boli zranení. Neďaleko tohto mesta potom vojenský konvoj nabehol na mínu, ktorá zranila štyroch vojakov.
S odvolaním na nemenovaných predstaviteľov OSN agentúry AFP a Reuters ráno oznámili, že OSN sa rozhodla evakuovať všetkých svojich zahraničných zamestnancov zo svojho bagdadského sídla do Jordánska.
Hovorca OSN Salim Lone to však vzápätí poprel s tým, že sa rozhodne až večer. Šéf OSN Kofi Annan napokon prišiel s uistením, že zamestnanci OSN budú v Iraku ďalej pôsobiť. „Budeme pokračovať v mandáte, ktorý nám zverila Bezpečnostná rada OSN,“ zdôraznil.
„Dúfali sme, že sa koaličným silám podarilo zaistiť bezpečnosť tak, aby sme mohli pracovať na politickej a ekonomickej rekonštrukcii Iraku a na vybudovaní inštitúcií, a aby Iračania mohli pokračovať vo svojej práci. To sa nestalo,“ konštatoval Annan.
V Bagdade jeden americký činiteľ vyhlásil, že OSN je zodpovedná za svoju vlastnú bezpečnosť. „Najali si súkromnú firmu, aby zaisťovala bezpečnosť okolo ich komplexu,“ povedal plukovník Peter Rekers. (mch, reuters, čtk)