BRATISLAVA – Vláda vážne uvažuje o doprivatizovaní väčšiny strategických podnikov a o predaji aj tých zvyšných. Ministerstvo hospodárstva už vypracovalo návrh novely zákona, podľa ktorého by štát mohol predať aj podiely v dvanástich prirodzených monopoloch. O návrhu bude kabinet rokovať dnes.
K predaju zvyšných majetkových účastí štátu vo veľkých koncernoch núti rozbiehajúca sa penzijná reforma. „Nutnosť doprivatizovať je zrejmá s ohľadom na zavádzanie nového dôchodkového systému, pri ktorom štát na vykrytie prechodného obdobia musí vynaložiť značné finančné prostriedky,“ píše sa v predkladacej správe návrhu.
Po pripravovanej zmene zákona o veľkej privatizácii by vláda mohla dopredať podiely v plynárňach, troch rozvodných energetických závodoch, Transpetrole a v telekomunikáciách. Oficiálne odhady príjmov z doprivatizovania neexistujú. Ekonómovia si však myslia, že by sa výnosy mali podobať výnosom za predaj prvej časti akcií týchto spoločností.
„Čakal by som, že tá cena bude podobná ako vtedy, možno o niečo nižšia, keďže manažérske práva sa predávali v prvom balíku akcií,“ hovorí šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. „Je možné, že zmluvy medzi vládou a investormi už hovoria o predkupných právach aj na zvyšné akcie a určujú tiež cenu,“ dodal.
Štát zatiaľ z rozbehnutej privatizácie šiestich prirodzených monopolov získal vyše dvesto miliárd. Z nich vyše tretinu uložil ako rezervu na vykrývanie deficitu v prvých rokoch dôchodkovej reformy. Ak by k nim pribudli ďalšie stovky miliárd z doprivatizácie, financovanie reformy by v budúcnosti nemuselo byť takým problémom, pred akým nás varujú medzinárodné inštitúcie.
Podľa Barta by doprivatizácia nemusela byť vôbec zdĺhavá. „Ak to rozhodnutie padne a zvyšné podiely by kupovali dnešní majitelia, nemuselo by to trvať dlho. Určite by to mali stihnúť za šesť až deväť mesiacov, keďže nebude treba due diligence ani tender. Ale to len vtedy, ak je v pôvodných privatizačných zmluvách zakotvené aj predkupné právo.“
Okrem doprivatizácie šiestich novela zákona umožní aj predaj ďalších piatich strategických podnikov. Sú nimi Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Slovenská pošta, Slovenský vodohospodársky podnik, Železnice SR a Lesy SR. Okrem toho v súčasnosti prebieha proces privatizácie Slovenských elektrární, ktoré bude po schválení novely zákona možné predať úplne.
TOMÁŠ VELECKÝ
K doprivatizácii majú výhrady odbory aj zamestnávatelia
S návrhom zákona, ktorý umožní úplne predať všetky prirodzené monopoly, nesúhlasia odbory ani zamestnávatelia. „Nemáme nič proti privatizácii. Treba však jasne povedať, na čo vláda tie peniaze minie. Niečo iné sú sľuby, realita môže byť iná. Spôsob nakladania s týmito peniazmi by som si vedel predstaviť aj vo forme zákona,“ vyhlásil František Bruckmayer, riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Svoje výhrady majú aj odborári. „Spoločne so zamestnávateľmi sme nesúhlasili a čakali sme, že naše stanovisko bude do návrhu zapracované. Najprv treba vypracovať rozvojový plán a dopredu určiť, na ktoré jeho časti peniaze vláda použije,“ povedal odborový predák Ivan Saktor. (tv)