BRATISLAVA – Zavedenie rovnej dane vo výške 19 percent včera schválila vláda v rámci zákona o dani z príjmov. Ak zákon podporia aj poslanci, budú od januára platiť rovnú daň podniky aj zamestnanci. „Bude to znamenať predovšetkým zlepšenie podnikateľského prostredia, zlepšenie podmienok na dlhodobo udržateľný vysoký ekonomický rast, na väčší prílev zahraničných investícií. Bude to priestor na zníženie daňových únikov, pretože sa zníži motivácia unikať od platenia daní,“ povedal ČTK minister financií Ivan Mikloš.
Rovná daň bude súčasťou daňovej reformy, ktorej koncepciu schválila vláda už júni. Predpokladá i zjednotenie sadzieb dane z pridanej hodnoty na 19 percent. Daňovú reformu a najmä zavedenie rovnej dane kladne hodnotia i ekonómovia. „Na reformu sa dosť čakalo a Slovensko sa ňou odlíši od okolitých krajín,“ myslí si analytik Tatra banky Róbert Prega. V súčasnosti platia živnostníci a zamestnanci daň z príjmov od 10 do 38 percent. Ostatní podnikatelia odvádzajú štátu 25 percent.
Nový zákon síce ruší paušálnu daň, no Mikloš pripustil, že jej koniec nemusí mať takú podobu, aká je v schválenom zákone. „Je možné uvažovať o potrebe prechodného obdobia, aby neprišlo k zníženiu počtu ľudí pracujúcich v remeselníctve,“ povedal minister. Živnostníci budú mať možnosť odpočítať si zo svojich príjmov 25 % paušálnych výdavkov, zaplatené poistné a nezdaniteľný základ. Zo zvyšku zaplatia 19 % daň, pričom nemusia viesť účtovníctvo.
Spolu s rovnou daňou schválili ministri i novú daň z nehnuteľností. Ministerstvo financií z nej však vypustilo úpravu koeficientov, podľa ktorých sa násobia sadzby dane z pozemkov, stavieb a bytov v krajských mestách. Novela má len upraviť pravidlá, ktoré uľahčia výber a správu dane. Výška sadzieb a ani koeficienty sa meniť nebudú.
Vláda súhlasila aj so zákonom o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorý má od januára zaviesť jednotnú sadzbu dane z prevodu a prechodu nehnuteľností vo výške 3 %. Daň z dedičstva aj daň z darovania sa majú od budúceho roka zrušiť.
(čtk, sita)