* Občan s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je podľa posudku odkázaný na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže na bezbariérové priestory. Musí však mať v danom dome alebo byte trvalý pobyt, byť vlastníkom garáže, resp. garáž je súčasťou nájomného bytu, ale nie je súčasťou zariadenia sociálnych služieb.
* Poskytnutie peňažného príspevku na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže sa týka aj ich príslušenstva (úpravu vstupu do bytového domu, úpravu prístupu k výťahu). Príspevok nie je možné poskytnúť spätne na už vykonané úpravy bytu alebo rodinného domu.
* Aby občan s ŤZP príspevok dostal, musí vopred uzatvoriť písomnú zmluvu s príslušným orgánom, v ktorej sa zaviaže, že v prípade zmeny trvalého pobytu, predaja, darovania alebo prenájmu bytu, rodinného domu alebo garáže inej osobe pred uplynutím desiatich rokov od poskytnutia peňažného príspevku, celý príspevok alebo jeho pomernú časť vráti.
Výpočet výšky príspevku
Výška príspevku sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny úpravy, príjmu a majetku občana.
* Maximálna výška príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu je 200-tisíc a garáže 50-tisíc Sk.
* Na účely výpočtu výšky peňažného príspevku sa zohľadňuje cena úpravy bytu alebo rodinného domu najviac vo výške 550 000 korún a cena úpravy garáže najviac vo výške 50 000 korún.
Vyúčtovanie do mesiaca
* Občan s ŤZP vykoná vyúčtovanie príspevku do jedného mesiaca od skončenia úprav.
* Ak sa úpravy neuskutočnili v celom rozsahu, je občan povinný pomernú časť vyplateného peňažného príspevku vrátiť do 30 dní od vyúčtovania.
* Úhrn poskytnutých peňažných príspevkov na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže v období siedmich rokov nesmie presiahnuť 250-tisíc Sk.