
Poistené auto chytia plamene od vedľa stojaceho auta, ktoré vybuchlo. Či dostanete z poistky peniaze, závisí od toho, kde ste auto poistili.
FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Obyčajná havarijná poistka nemusí stačiť na to, aby poisťovňa akékoľvek poškodenie alebo zničenie auta zaplatila. Vari každý počul o prípade, keď majiteľ auta nedostal od najväčšej slovenskej poisťovne peniaze za zhorené auto. Pre takúto udalosť poistené nebolo, majiteľ to akceptoval podpisom podmienok.
„V prípade poškodenia vozidla požiarom plníme aj za škody spôsobené požiarom a výbuchom. V zmysle všeobecných poistných podmienok sa ale poistenie nevzťahuje na udalosti, pri ktorých došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla alebo jeho časti požiarom alebo výbuchom, pokiaľ sa preukáže neoprávnený zásah cudzej osoby,“ vysvetlil Marián Bilík z Allianz – Slovenskej poisťovne. To bol prípad spomenutého zhoreného auta.
Allianz – Slovenská poisťovňa sa s tým nestretáva často. „Pokiaľ takéto prípady sú, týkajú sa vybavovania účtov medzi rôznymi skupinami podsvetia, na ktoré potom doplácajú ostatní motoristi,“ poznamenal Bilík. Ak by takéto škody preplácali, rástla by suma poistných plnení a tým pádom aj cena poistenia pre všetkých.
Podmienkou preplatenia peňazí je zvyčajne poistenie proti vandalizmu. Pred uzatvorením havarijnej poistky si treba vypýtať a pozorne prečítať všetky súvisiace podmienky. „Pred podpisom akejkoľvek poistnej zmluvy je potrebné s istotou zistiť, aké riziká sa poisťujú. Ich rozsah je výlučne na rozhodnutí poisťovne a klient by sa mal o tom pred podpisom zmluvy informovať,“ hovorí Dušan Katonák z Úradu pre finančný trh.
„Vo svojej podstate nepokrýva havarijné poistenie prípad, kedy automobil zhorí po podpálení inou osobou. Vtedy totiž nejde o haváriu, ale o iný druh rizika – vandalizmus, voči ktorému sa možno pripoistiť,“ dodal Katonák.
Ďalšie oslovené poisťovne, u ktorých uzatvárajú motoristi havarijné poistenie najčastejšie, uviedli, že v spomínanom prípade by poistený peniaze dostal. „V prípade poškodenia požiarom nie sú žiadne výluky. Príčina požiaru môže byť živelná udalosť, požiar, ktorý sa rozšíril, alebo úmyselné poškodenie neznámym páchateľom,“ povedala Zuzana Wagnerová z Kooperativy. Rovnako sa vyjadrili R+V Poisťovňa, Ergo, Komunálna poisťovňa či Česká poisťovňa – Slovensko.
JANA BRONDOŠOVÁ