
Ruksak alebo školská aktovka sú najdrahšou položkou výbavy školáka.
Zo všetkých pomôcok stojí najviac: v bratislavských hypermarketoch ju môžete kúpiť od 899 do 1200 korún. Aj preto niektorí rodičia siahajú po modernejšom riešení - po batohu, ktorý zoženiete za 350 až 750 korún.
Aký je medzi nimi rozdiel? Je lepšie vybrať si tašku alebo batoh? Názory rodičov sa líšia. „Ja som dcérke kúpila školskú aktovku. Mali dva druhy, vysokú a širokú. Vybrali sme si vyššiu, pretože tá široká spoza nej dosť trčala,“ hovorí pani Dagmar, ktorú sme zastihli pri nákupe v obchodnom dome.
Vedľa nakupujúca pani si zvolila širšiu aktovku: „Pamätám sa, že ako dieťa som nosila vysokú tašku a keď mi bola ťažká, prehla som si chrbát a oprela som si ju o kríže, aby ma neboleli ramená. Dnes mám hyperlordózu, nadmerne prehnutú chrbticu v oblasti drieku. Synovi kúpim širokú tašku,“ vraví rozhodne.
Obe si zhodne vybrali školské tašky preto, lebo podľa skúseností rodičov, ktorí už majú školopovinné deti, vraj dlhšie vydržia. „Kamarátka kúpila dcérke batoh a vydržal jej necelý rok, aj to ho stále prešívala. Na bokoch sa jej páral, látka sa trhala. Ak chcete dobrý batoh, musíte kúpiť skoro taký drahý, ako je školská taška,“ skúsene radí 35-ročná Dagmar.
A čo na to ortopéd? „Ak je batoh vzadu vystužený, nie je veľký rozdiel, či kúpite školskú aktovku alebo ruksak. Treba však dávať pozor na to, aby v ňom boli veci symetricky rozložené. Nie je totiž dobré, ak jednu stranu chrbtice zaťažíte viac a druhú menej, môžete dieťaťu uhnať skoliózu,“ hovorí MUDr. Július Kazimír, rehabilitačný lekár a ortopéd. Pozor treba dávať aj na váhu tašky či batoha: „Ak sú príliš ťažké, dieťa začne automaticky ramená dávať dopredu. Aj to vedie k nesprávnemu držaniu tela.“
Hoci nosnosť školskej aktovky aj batoha je okolo päť až šesť kilogramov, Július Kazimír odporúča prvákom naložiť tašku menej. (sr)