
Marko Igonda a Helena Krajčiová. FOTO PRE SME – JANA NEMČOKOVÁ
Je to hra o ľudských snoch, túžbach a o tom, ako sa rôznym ľuďom darí tieto túžby realizovať. Tak ako v živote, ani protagonistom Portugálie sa to veľmi nedarí. „To, čo bráni napĺňaniu ich snov, nie sú nejaké vonkajšie problémy, ale charaktery samotných postáv,“ tvrdí režisér Peter Mikulík.
Väčšina deja sa odohráva v krčme v takmer zabudnutej maďarskej dedine. Prichádza do nej mladý Budapešťan, ktorý si tam chce oddýchnuť pred svojou vysnenou veľkou cestou do Portugalska.
Dedinská krčma je tým ohromným miestom, kde sa ako v kvapke vody odráža more ľudských osudov. V dedinskej krčme sa totiž nielen pije, ale aj filozofuje, miluje, politizuje, nenávidí, riešia sa tu problémy rodinné aj spoločenské, intímne i celosvetové. A keď sa v takej zapadnutej krčme kdesi pánubohu za chrbtom objaví mladý muž z hlavného mesta, ktorý popletie hlavu krčmárovej dcére a vznieti žiarlivosť bývalého dedinského policajta - z toho už môže byť dráma. Tá sa našťastie nekoná, lebo v dedinskej krčme sa aj tie najtragickejšie situácie skončia zväčša groteskne. „V hre na jednej strane cítiť nostalgiu a na druhej iróniu,“ zdôrazňuje dramaturg Martin Porubjak. „Je to hra o živote a smrdí v nej človečinou,“ dopĺňa. Martin Porubjak hru videl na festivale v Plzni v naštudovaní maďarského divadla a nadchla ho.
Dôkazom, že hra má skutočne blízko k reálnemu životu, je aj jazyk postáv. Predstaviteľka manželky mladého muža z Budapešti Zuzana Fialová ho charakterizovala ako „veľmi hovorový, ľahko plynúci, sú v ňom briskné dialógy plné slangových výrazov“. Okrem Zuzany Fialovej hrá v predstavení Marko Igonda ako Budapešťan, krčmára si zahral Marián Labuda a jeho dcéru Helena Krajčiová.
Tridsaťštyriročný Egressy je považovaný za jedného z najtalentovanejších maďarských autorov. Píše divadelné a rozhlasové hry, televízne scenáre a poéziu.
Portugália je jeho druhou divadelnou hrou. Mala premiéru v roku 1998 v Divadle Józsefa Katonu v Budapešti a dnes je preložená už do piatich jazykov - angličtiny, nemčiny, poľštiny, češtiny a slovenčiny. Tento rok ju uviedli aj na scéne maďarského Národného divadla v Segedíne. V máji mala premiéru v rakúskom Grazi a po Bratislave ju uvedú aj v Ostrave a Prahe. Podľa Portugálie vznikol v roku 2000 rovnomenný celovečerný film v réžii Andora Lukátsa, ktorý sa úspešne uvádzal v maďarských kinách. (kul)