
Špeciálne vydanie novín v Kampale oznamuje smrť bývalého diktátora Idi Aminiho. FOTO – REUTERS
Amin mal podľa rôznych údajov 78 alebo 80 rokov a pochovali ho v saudskoarabskej Džidde, jednom z najposvätnejších miest islamu.
„Už je pochovaný. Rodina rozhodla a pochovali sme ho v Džidde,“ povedal Ali Amin. Niekoľko hodín po jeho smrti sa pritom špekulovalo, či bude telo exdiktátora prevezené a pochované v Ugande, alebo či sa stane miestom jeho posledného odpočinku moslimské pútne mesto Mekka. Ugandská vláda prezidenta Qoweriho Museveniho súhlasila s prípadným prevozom Aminovho tela do Ugandy, ale trvala na tom, že diktátorovi vychýrenému krvavým panovaním v 70. rokoch minulého storočia štátny pohreb neprichystá – povolí len obyčajnú civilnú ceremóniu.
Obyvatelia Ugandy prijali správu o smrti svojho bývalého diktátora s rozdvojenými pocitmi. Zatiaľ čo na jednej strane pripomínajú nespočítané obete, ktoré mal tento „africký mäsiar“ počas svojej vlády na svedomí, na druhej strane mu pripisujú zásluhy za „afrikanizáciu“ miestnej ekonomiky. Safina Nasubugaová, päťdesiatročná predavačka časopisov, pri spomienke na „veľkého tatka“ Amina plače. Tisícky mŕtvych za jeho režimu jej neprekážajú, pretože väčšina z nich sa podľa nej zapojila do podvratnej činnosti proti režimu.
Obchodník Badru Bunkeddeko (48) pre zmenu spomína na afrikanizáciu akéhokoľvek podnikania v Ugande. Začalo sa potom, čo Amin vyhnal z krajiny vyše 80-tisíc indicko-pakistanských obyvateľov, ktorí mali silné postavenie v miestnom obchode a podnikaní. „Plačem, pretože on bol skutočným otcom podnikania v Ugande,“ hovorí Bunkeddeko. „Je hrozne ľahké kritizovať, ale veľmi ťažké čokoľvek vybudovať,“ dodáva.
Idi Amin vládol v Ugande v rokoch 1971 – 1979. Moci sa chopil vojenským prevratom. Podľa organizácií na obranu ľudských práv bolo počas jeho vlády zavraždených vyše pol milióna ľudí. V roku 1979 musel z Ugandy utiecť, najprv do Líbye, potom do Saudskej Arábie, ktorá mu ako moslimovi povolila pobyt, ale len pod podmienkou, že nebude vyvíjať politickú činnosť. Posledný mesiac prežil Idi Amin v nemocnici, kde ho udržiavali pri živote len pomocou prístrojov.
Uzavrel sa tak život muža, ktorý obdivoval Adolfa Hitlera, údajne holdoval kanibalizmu, v chladničke mával odrezané hlavy nepriateľov, mŕtvymi ľudskými telami kŕmil krokodíly a jednu zo svojich manželiek nechal rozrezať na kúsky. (čtk)