Newyorčania si vydýchli. Svetlá na Brodwayi svietia, mosty a tunely sú otvorené, jazdia vlaky i väčšina liniek metra premáva ako zvyčajne. „Keď počujeme naše metro, tak sme pokojní,“ hovorí agentúre DPA Nico Gordon, ktorý na Brodwayi vlastní obchod so suvenírmi. „Keď totiž nefunguje, je všetko jasné: New York má vážny problém.“
Tma trvala 28 hodín a 52 minút. Bol to najdlhší „blackout“ (výpadok prúdu) v histórii miliónového mesta. A keď sa všetko sčíta, bude zrejme aj najdrahší. Mestská rada zatiaľ hovorí o sume 750 miliónov dolárov.
Starosta New Yorku Michael Bloomberg neskrýva hrdosť. Obyvatelia mesta, ktorí sa už museli 11. septembra vyrovnať s horšími vecami, ako je výpadok prúdu, boli podľa neho veľmi disciplinovaní. Pomáhali sebe i cudzím. „New York je skutočne druhou vlasťou celého sveta.“
Nie pre všetkých sa víkendový chaos skončil. „Vo štvrtok som priletel na návštevu divadla a chcel som v sobotu naspäť,“ hovorí lekár z New Orleansu. „Predstavenie sa nekonalo a let zrušili.“
Prevádzka na troch newyorských letiskách sa do normálu dostáva len pozvoľna. „Všetky letiská sú otvorené, problém je v tom, že sa letecké spoločnosti snažia obnoviť svoje letové poriadky,“ povedal Steve Coleman, hovorca Port Autority, ktorá riadi Letisko Johna F. Kennedyho, letisko La Guardia a letisko Newark Liberty v New Jersey. Aj preto rádiá opakujú tú istú výzvu: „Nejazdite na letisko, keď nemáte potvrdený let.“
Hlavu v dlaniach majú obchodníci v čínskej štvrti. Morské raky, kačice i bravčovinu museli vyhodiť do kontajnerov. „Práve som do koša vyhodil pár tisíc dolárov,“ sťažuje sa majiteľ jednej z nich. „Prúd už máme, ale kto mi nahradí moje straty?“ pýta sa.
Väčšina Newyorčanov však humor nestráca. Najvďačnejšie sú vtipy o baby-boome, ktoré vraj mesto o deväť mesiacov čaká. „Keď to bude dcéra,“ navrhuje pohotový rozhlasový moderátor, „tak dieťa najlepšie pomenujte Electra a pre chlapca sa natíska meno Electric.“ (mim)