Depresiou trpeli Julius Caesar (bol aj epileptik), britský premiér Winston Churchill, anglická spisovateľka Virgínia Woolfová, americký spisovateľ Saroyan, režisér Ingmar Bergman, český herec Miloš Kopecký, neuveriteľne trpel aj ruský spisovateľ Gogoľ a mnoho ďalších.
Pacientmi psychiatrov boli aj básnik Byron, maliar van Gogh, spisovatelia Allan Edgar Poe, Twain, Hemingway, Tennessee Wiliams a mnoho ďalších. Svoje problémy úzkostlivo tajili.
Miloš Kopecký trpel manickou depresiou. Lekári o nej hovoria v spomienkovej knihe Já. „V najhoršej fáze depresie nemohol hrať, nejedol, nespal. Mal pohľad uštvanej lane,“ opísala Kopeckého stavy jeho žena Jana.
„Kto by ho videl, musel by uveriť, že všetky tie muky, ktoré prežíva, nemožno slovami vyjadriť. Miloš Kopecký trpel ako málokto z českých umelcov našej doby,“ spomína profesor Höschl, jeden z psychiatrov, ktorí ho liečili. Kopecký dokázal hrať divadlo aj v depresii. Aj po elektrošokoch niekedy vstal a odišiel do divadla. Občas však bol na tom tak zle, že vôbec nemohol hrať.
Miroslav Plzák spomína, že väčšina ľudí Kopeckému jeho melanchólie neverila a pričítala ich jeho nespoľahlivosti. „V deň premiéry na Vinohradoch mi ráno volal na kliniku, že je v strašnej depresii a večer musí hrať. Ihneď prišiel, dostal infúziu a ja dodnes cítim zvieravý pocit v hrudi, že každú chvíľu spadne opona a predstavenie sa preruší pre jeho indispozíciu,“ spomína Plzák.
V roku 1978 si Kopecký poznamenal: „Prežil som opäť fázu najťažšej depresie. Muky neľudské, len som ležal a civel do stropu, v srdci nekonečnú úzkosť a žiaľ, ústa vyprahnuté a čo je vari najhoršie – únava, únava, neschopnosť vstať a dôjsť na záchod. Jediná útecha – existuje smrť.“ Stav zhoršovala aj hercova nedisciplinovanosť. „V čase, keď si myslel, že má chorobu pod kontrolou, prestával užívať psychofarmaká. Domnieval sa, že chorobu prekoná silou svojej osobnosti,“ píše Höschl. (uj)
Depresie slovenských prominentov
Zo slovenských prominentov návštevy u psychiatra priznal napríklad herec Michal Dočolomanský. V televíznej relácii pred dvoma rokmi povedal, že prežil veľmi ťažké obdobie a psychiater mu zachránil život.
Lekár Jozef Hašto, ktorého v relácii herec menoval, potom vyhlásil, že Dočolomanský svojím priznaním pomohol viacerým ľuďom. Mnohí totiž podľa neho k lekárovi nejdú preto, lebo sa boja hanby či zneužitia odhalenej slabosti. Odhaduje sa, že pomoc pri depresiách vyhľadá iba štvrtina pacientov.
K depresiám sa v televízii priznal aj ďalší herec - Ladislav Chudík. Potvrdil dokonca, že istý čas uvažoval aj o samovražde.
Samovraždu v dôsledku silných depresií spáchala pred dvoma rokmi aj Blažena Martinková. Bývalá poradkyňa expremiéra Vladimíra Mečiara sa zabila na psychiatrickej klinike vo Viedni. Predpokladá sa, že depresie u nej spôsobila strata životných istôt a život na úteku s nejasnou budúcnosťou. (haj)