Napriek nepriaznivým skúsenostiam s referendami na Slovensku priama demokracia zostáva vo vedomí verejnosti vysoko preferovaným spôsobom rozhodovania o závažných krokoch krajiny. V súvislosti so vstupom Slovenska do NATO si všeľudové hlasovanie želajú až tri štvrtiny opýtaných (MIC, december 2000). Z troch nových členských štátov NATO sa referendum uskutočnilo len v Maďarsku. Na Slovensku podobne ako aj v iných krajinách – nie je referendum o tejto otázke právne záväzné, niektoré politické strany ho však požadujú. Môže im to slúžiť aj ako náhrada za neexistujúci jasný vlastný názor, prípadne ako nádejné nepriame riešenie, keď sa už z rôznych dôvodov nechcú vysloviť priamo proti.
Prax uskutočnených prípadov referenda ukázala nedostatočný záujem verejnosti o ne, proti tejto skúsenosti možno postaviť názor, že keď sa bude hlasovať o čomsi naozaj dôležitom, vyjadrujúcom spoločenský a nielen stranícky záujem a keď nebudú falšované hlasovacie lístky (ako sa stalo v prípade zmareného referenda z mája 1997), záujem verejnosti sa prejaví. Je ale očakávaný vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie práve tým, čo by naozaj pritiahlo verejnosť k referendu?
Odpoveď, ktorú môžeme dať na základe prieskumných zistení, je pozitívna: 67 % oprávnených voličov je jednoznačne alebo skôr rozhodnutých zúčastniť sa referenda a medzi zúčastnenými by takmer dvojtretinovú prevahu získali hlasy schvaľujúce vstup SR do NATO. (Graf 2) Podiel referendových hlasov „ZA“ je dokonca zreteľne vyšší než podpora, ktorú ukazuje naša základná nereferendová otázka (52 %). Je to spôsobené tým, že zreteľne nadpriemernú pripravenosť zúčastniť sa referenda o vstupe do NATO preukazujú ľudia podporujúci tento vstup.
Naopak, občania, ktorí sa k vstupu stavajú negatívne, sú momentálne menej mobilizovaní. Pokiaľ sa táto skutočnosť potvrdí aj v ďalších prieskumoch a stane sa v politickom prostredí známou, pravdepodobne spôsobí zoslabenie volania po referende zo strany politikov, ktorí chcú referendum použiť ako svoj hlavný politický nástroj proti vstupu SR do NATO.
Najväčší diel svojich hlasov sa chystajú v referende venovať podpore vstupu prívrženci SDKÚ (89 %) a za tým stúpenci SMK a SDĽ (73 %, resp. 71 %). Naopak, pomerne najmenšie sú takéto diely medzi priaznivcami HZDS (33 %) a najmä SNS (15 %).
Pozri GRAF 2