Slovenské zjazdové lyžovanie malo mať vďaka pochopeniu a spolupráci s rakúskym zväzom na MS v St. Antone až 8-členné zastúpenie. Napokon z kádra vypadol Andrej Prevuzňák. Zo sedmičky na štarte si až šiesti – Michal Rajčan, Maroš Hudík, Ivan Heimschild, Zuzana Smerčiaková a Ľubica Lopušná, Veronika Zuzulová – splnili limit pre ZOH 2002 v Salt Lake City. O MS sme sa pozhovárali s predsedom Slovenského lyžiarskeho zväzu JÚLIUSOM DUBOVSKÝM (na snímke).
Prekvapili vás výsledky našich?
„Poviem úprimne, som spokojný s tým, že až šiesti splnili limit na olympiádu miestom v prvej polovici klasifikácie. Možno bude niekto namietať, že umiestnenia nie sú nejako oslnivé, ale napredujeme postupne. Cieľ bol kvalifikovať sa na olympiádu a ten sa splnil.“
Umiestnenie však vraj nie je podľa predsedu SOV Františka Chmelára automatickou miestenkou na ZOH. Štáb SOV pre St. Lake City 2002 rokuje 20. februára. Limity mali vraj informatívny ráz. Či šestica pôjde na olympiádu, vraj nemožno tvrdiť, hoci aj podľa F. Chmelára výsledky boli celkom slušné, potešili ho.
„Ja to poviem inak. Boli určené limity a tie sme splnili. Štáb bude rokovať, ale nemal by meniť vopred dané kritériá.“
Limit nesplnila najskúsenejšia Kvopková. Akú má nádej ísť na olympiádu? Čo bude s Prevuzňákom?
„Sú tu ešte Svetové poháre pre Kvopkovú i Prevuzňáka. Prevuzňákov prípad prehodnotíme. Myslím si, že sa okolo neho pohovorilo a popísalo zbytočne veľa. Škoda bolo diskutovať. Mal si splniť povinnosti a jazdil by. Šancu však ešte dostane.“
Ako hodnotíte problémy okolo jednotlivých disciplín a najmä otázku kvality tratí? Gianfranco Kasper tvrdil, že ak by také trate ako v St. Antone boli na Svetovom pohári, tak by ho zrušili.
„Kvalita tratí sa stala súbojom medzi predsedom rakúskeho zväzu a organizačného výboru MS Petrom Schröcksnadelom a predsedom Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Gianfrancom Kasperom. Aj z tohto pohľadu musíme hodnotiť pozitívne vystúpenie našich, pretože jazdili na ozaj nekvalitných tratiach s vysokými štartovými číslami. Rakúšania zvaľovali vinu za kvalitu trate počas MS na FIS, ktorá sa mala o ne starať, tá na organizátorov.“
Prekvapilo vás rozdelenie najcennejších kovov? Rakúšania získali deväť medailí – tri zlaté, šesť strieborných a dve bronzové, druhou najúspešnejšou krajinou bolo Švajčiarsko s tromi medailami – dvoma zlatými a jednou bronzovou.
„Mňa prekvapili Američania v globále a titul Rahlvesa v obrovskom slalome. Úspechy Američanov sa preniesli do sporu v domácich médiách i verejnosti. Američanov vlastne pripravovali Rakúšania. Podpísali dohodu o spoločnej príprave až po St. Lake City a jazdci zo zámoria z toho vyťažili zatiaľ viac ako domáci. Čakal som, že ‘Herminátor‘ Maier získa jedno zlato a splní, čo v roku 1976 Franz Klammer, od ktorého národ čakal zlato a on s ním z kopca zletel. Maier sa nedokázal vyrovnať s psychickým tlakom. Veril som, že aspoň jednu zlatú získa aj Kosteličová. Ale taký je šport, zvlášť zjazdové lyžovanie, kde sa všetko láme na stotinkách sekúnd.“
JÁN MIKULA
ŠTARTFOTO – SAMUEL KUBÁNI