ť sa, tráviť voľný čas podľa svojho výberu, som slobodným občanom. Ale…! To povestné ale! Je diskrimináciou ženy iba otvorené porušovanie týchto práv a slobôd?
Ústava nám zaručuje všetkým rovnosť pred zákonom, ale v praxi sa často stretávame s latentným podceňovaním žien (a to aj samotnými ženami!). Najvypuklejšie sa to prejavuje na trhu práce a v politike. Ženy mávajú nižší plat v rovnakej pozícii ako muži, pričom musia vynaložiť väčšie úsilie, aby sa presadili. Pri prijímaní do zamestnania býva pre nich mínusom mať malé deti, byť rozvedená, byť po materskej dovolenke. Spoločnosť nedokázala vyrovnať hendikep mamičiek voči ostatným účastníkom na trhu práce vľúdnym legislatívnym prostredím voči matkám, ktoré by motivovalo predovšetkým zamestnávateľa prijímať tieto uchádzačky napríklad zníženou sadzbou dane a odvodov za tieto pracovníčky.
Vo vrcholovej politike na Slovensku platí: čím vyššia pozícia, tým menej žien. Pre zopakovanie: v parlamente je 14 percent žien, vo vláde 10 percent. Ženy starajúce sa o teplo rodinného krbu a o deti nemajú čas na politizovanie pri vnútrostraníckych bojoch a majú pramalú šancu, aby mohli spolurozhodovať o spôsobe, obsahu a kultúre politiky na Slovensku. Potom sa nemôžeme čudovať, že najpopulárnejšou slovenskou političkou je žena známa skôr škandálmi ako serióznou politickou prácou.
Nie náhodou Výbor OSN na odstránenie diskriminácie žien vyzval Slovenskú republiku, aby použila dočasné opatrenia na dosiahnutie minimálne 30-percentného zastúpenia žien v politike. Po hlasovaní v parlamente o návrhu poslankyne SDK Evy Rusnákovej, aby zákon stanovil určitú proporcionalitu pohlaví na kandidátkach strán pri voľbách do samosprávnych krajov, mám však obavy, že cesta cez súčasný parlament nebude priechodná. Za hlasovalo 53 poslancov zo 150. Preto sa vynárajú hneď dve otázky: 1. Ktorá strana ako prvá pochopí, že vytvorenie priestoru pre ženy skvalitní jej vlastnú politiku a imidž? 2. Nájde sa v súčasnom parlamente dostatok vôle, aby pri rokovaní o zákone o voľbách do Národnej rady dokázal prijať uzákonenie proporcionality pohlaví na kandidátkach strán? Odpovede na tieto dve otázky budú spoluurčujúcim faktorom kvality parlamentu a slovenskej politiky po najbližších parlamentných voľbách.
JARMILA TKÁČOVÁ, Košice