BRATISLAVA - Ústavný súd včera rozhodol, že zákon nemôže politickým stranám predpisovať, aby v stanovách zakázali svojim členom byť zároveň i členmi iných politických strán. Takýto paragraf sa ocitol v zákone o združovaní v politických stranách platnom od marca tohto roku. Po rozhodnutí súdu stráca účinnosť.
Téma zákazu dvojakého členstva sa na politickej scéne objavila tesne po vzniku premiérovej SDKÚ a bola jednou z veľkých tém roku 2000. Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom dvoch politických strán a zákaz dvojakého členstva slúžil ako „politické kladivo“ najmä proti jeho osobe.
Po návrhoch HZDS a SDĽ parlament nakoniec schválil vládny návrh, v ktorom sa účinnosť zákona o čosi oddialila. Hlasovali zaň i poslanci SDK. „Bola to pre nás istá nevyhnutnosť. Tie druhé dva návrhy upravovali okamžitý zákaz. Potrebovali sme získať čas,“ hovorí Ivan Šimko z SDK i SDKÚ.
SDKÚ sa vzápätí so zákazom vyrovnala tak, že dvojaké členstvo vo svojich stanovách síce zakázala, ale tí členovia, ktorí už v dvoch stranách boli, dostali „odklad“ do volieb v roku 2002. Do tých už SDK nepôjde.
Zákaz dvojakého členstva podporovali i niektorí koaliční partneri, poslanci SDĽ dokonca predložili vlastný návrh zákona. Jeden z nich Jozef Tuchyňa (dnes už nezávislý) včera zdôrazňoval, že Ústavný súd rozhodoval o vládnom zákone. „Musím rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu, aj keď mám iný názor. Nekomentujem.“
Podobne hovoril i druhý predkladateľ za SDĽ Ľubomír Andrassy: „Stále si myslím, že je prinajmenšom nemorálne a nezodpovené, aby vrcholní predstavitelia boli vo viacerých politických stranách. Nebolo to žiadne politické kladivo, bola to reakcia na to, čo sa deje na politickej scéne. Jeden politik je jeden deň v jednej strane, druhý deň vystupuje za inú stranu a tretí deň je úplne niekde inde.“ Jeho kolegu, právnika Ladislava Orosza ale rozhodnutie súdu neprekvapilo.
Ján Čarnogurský z KDH, ktorý tiež patril k zástancom zákazu, sa nechcel vyjadrovať, kým si rozhodnutie súdu nepreštuduje.
Za zákaz bola i časť SOP, Pavol Hamžík dvojaké členstvo politicky naďalej nepovažuje za správne. „Vytvorenie premiérovej novej strany narušilo koaličné vzťahy a trpíme tým dodnes.“
Podľa Ivana Šimka z SDKÚ je rozhodnutie súdu o podaní 33 poslancov víťazstvom ústavy nad politizovaním. „Téma zaujímala len máloktorého občana, mala vytvárať tlak na SDK a SDKÚ.“ Strany takto mali byť „byrokratickým spôsobom vytlačené zo súťaže“.
(fw)