
Európsky parlament. FOTO – ČTK
Dve otvorené ekonomické kapitoly, ktoré majú v prístupových rokovaniach s Európskou úniou zatiaľ svoj šťastný koniec v nedohľadne, sa po niekoľkých mesiacoch opäť stali terčom európskej kritiky. Tentoraz nám svoje výhrady k poľnohospodárstvu a finančnej kontrole adresoval Európsky parlament.
Obe oblasti patria medzi najzložitejšie problémy nielen v rokovaní s úniou, ale aj doma. Finančná kontrola zatiaľ čaká na schválenie svojho kľúčového zákona v parlamente. Jeho prijatie vo vláde prebehlo hladko, pretože bolo nevyhnutné na samotné otvorenie príslušnej kapitoly. Nový zákon, ak ho poslanci odobria, bude mať európske parametre a svojím uvedením do života môže finančnú kontrolu zefektívniť.
Doterajšie fungovanie orgánov finančnej kontroly potvrdzuje, že kritika Európskej únie je úplne opodstatnená. Systém kontroly totiž odhaľuje len zlomok previnení voči zákonom, ktorých sa dopúšťajú inštitúcie hospodáriace s peniazmi štátu. Bratislavská správa finančnej kontroly odhalila za minulý rok neoprávnené použitie štátnych peňazí za 282 miliónov korún. Pokuty, ktoré udelila vinným inštitúciám, však predstavovali len 32 miliónov korún a štátny rozpočet z nich uvidel len niečo vyše troch miliónov. Ľudia, ktorí majú alebo mali ku kontrolnej inštitúcii blízko, považujú tento nepomer za dôsledok nekompetentnosti úradníkov a korupcie.
Ešte komplikovanejšie bude ozdraviť systém poľnohospodárstva. Každodenné chyby a prešľapy tohto rezortu stoja Slovensko miliardy korún. Tento rok spôsobili pobúrenie medzi ekonómami najmä dve informácie z Koncošovho dvora. Prvá hovorila o prehnanom ocenení škôd spôsobených minuloročným suchom. Štát jednoducho uveril poľnohospodárom a dal im podstatne viac, než im vzalo počasie.
Ďalšia „kauza“ má len niekoľko dní. Agentúra TASR priniesla informáciu, podľa ktorej musí Štátny fond trhovej regulácie predávať za lacno obilie, ktoré vlani nakúpil v dôsledku domácej neúrody. Opäť uveril iracionálnym odhadom našich poľnohospodárov o nedostatku obilia a nakúpil ho toľko, že teraz nevie čo s ním. Doplácame na to všetci. Obavy EÚ sú opäť namieste, pretože po našom vstupe do nej by na náš nezmyselný systém doplácali všetci.
JURAJ JAVORSKÝ