SKOPJE - Poslanci macedónskeho parlamentu včera schválili všeobecný rámec ústavnej reformy, ktorá má zabezpečiť zvýšenie práv albánskej menšiny. Urobili tak prvý krok k naplneniu mierovej dohody. Severoatlantickej aliancii umožnili, aby pokračovala v odoberaní zbraní albánskym povstalcom.
Návrh schválili pomerom 91 k 19 hlasom. Rozhodnutie muselo byť prijaté dvojtretinovou väčšinou.
Zákonodarcovia teraz v novej parlamentnej rozprave, ktorá by sa mala začať do desiatich dní, rozhodnú o konkrétnych ústavných zmenách. Parlament ich musí schváliť do 27. septembra, keď sa končí mandát jednotiek NATO zameraný výhradne na zhromaždenie zbraní od povstalcov a ich likvidáciu.
Podľa mierovej dohody z 13. augusta, ktorú pomohli dojednať americkí a európski sprostredkovatelia, získajú etnickí Albánci väčšiu politickú autonómiu a v niektorých oblastiach sa bude môcť albánčina používať ako úradný jazyk. Etnickí Albánci tvoria z dvojmiliónového obyvateľstva Macedónska asi tretinu.
Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer v Skopje povedal, že „tento mierový proces má zásadný význam pre regionálnu bezpečnosť“. Európska únia sľúbila Macedónsku v prípade, že sa proces pohne dopredu, väčšiu pomoc. Zamietnutie ústavných zmien by naopak vyvolalo v krajine značný chaos.
Severoatlantická aliancia predpokladá, že odzbrojovanie Národnej oslobodzovacej armády (UCK) bude pokračovať hneď po rozhodnutí parlamentu. Albánskym povstalcom už odobrali asi tretinu z 3300 zbraní, na ktorých sa dohodli s NATO. „Čakali sme na hlasovanie v parlamente a to konečne prišlo. Teraz sme si už na 80 percent istí, že vojna sa končí, a preto chceme pokračovať v spolupráci,“ povedal jeden z vodcov povstalcov známy ako veliteľ Qela.
Včerajšie hlasovanie je významným krokom k naplneniu dohody, ale zďaleka neznamená, že všetky problémy sú vyriešené. „Hlasovanie je zásadné, najmä veľká väčšina, ktorou návrh odhlasovali. Je to aj významná psychická prekážka, ktorá tak bola prekonaná. Vôbec to však neznamená, že konečné odsúhlasenie reforiem je hotová vec,“ povedal analytik Medzinárodnej krízovej skupiny Edward Joseph. „Ešte stále existuje hrozba úskokov tvrdého krídla alebo násilných incidentov.“ (čtk, reuters)