
Mexičania pri meste Tijuana čakajú na šancu nepozorovane sa dostať do USA. FOTO - TASR/AP
Americko-mexickú hranicu nazývajú cestou smrti. Za posledné tri roky na nej zahynulo 851 ľudí a colníci zatkli viac ako milión a pol Mexičanov. Komu sa však podarí dostať do USA a získa aj tú najhoršie platenú prácu, zarobí za hodinu toľko ako doma za celý rok. Peniaze potom posiela príbuzným domov do Mexika.
„Poprosil by som tých v USA, aby podali ruku týmto úbožiakom. Všetci sme ľudia. Keby ste sa prišli pozrieť sem do Mexika, pochopili by ste, prečo sa snažíme odísť,“ hovoria ľudia, ktorí ostali tam zostali. Britská televízia BBC priniesla príbeh dvadsiatich ôsmich Mexičanov, ktorí sa pokúsili dostať do USA. Štrnásti zahynuli, ostatných chytili colníci. „Títo muži chceli len uskutočniť svoj sen,“ povedal na pohrebe guvernér mexického mesta Atzalan Miguel Aleman. Skupina zaplatila prevádzačom cez Arizonskú púšť, nazývaným kojoti, po dvetisíc dolárov za každého.
Po jednom dni cesty ich však kojoti nechali bez jedla a vody v teplotách okolo 46 stupňov. Povedali im, že o hodinu-dve sa dostanú na hlavnú cestu v USA. V skutočnosti bola najbližšia cesta vzdialená asi 97 kilometrov.
Vyčerpaní muži a jeden desaťročný chlapec šliapali ešte päť dní po piesočnom údolí. Najmenej polovica z nich umrela na dehydratáciu - keď ich našli, ich telá boli úplne spálené slnkom. Ostatní prežili tak, že jedli kaktusy a pili vlastný moč.
„Nenechajú sa odstrašiť ani možnosťou zranenia či smrti a pokúšajú sa do USA dostať ilegálne - cez hory, rieky a púšte,“ píše sa v správe General Accounting Office, podľa ktorej sú ilegálni migranti stále bezhlavejší. Americký Kongres po tejto správe posilnil colnú kontrolu na južných hraniciach.
(miš)