do trezorov bánk a obchodov v celom Nemecku. Ich hodnota je vyše 250 miliárd mariek.
Hoci ceny tovarov sú už dávno vyznačené aj v eurách, pre väčšinu Nemcov je nová mena zatiaľ iba virtuálnym fenoménom. Historickú udalosť zavedenia eura nechcú zrejme ešte vziať na vedomie. Rozlúčka s dôverne známou markou nie je jednoduchá. Veď vyše päťdesiat rokov znamenala DM záruku stability. Prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg síce nedávno vyhlásil, že občania budú euro ľúbiť, ale proti emóciám ťažko postaviť argumenty.
Pritom menová únia existuje už vyše dva a pol roka. Tristo miliónov občanov eurozóny ju však v jej materiálnej forme spozná až 1. januára 2002.
Už od 17. decembra budú mať Nemci možnosť spoznať aspoň nové mince. Za dvadsať mariek si budú môcť v bankách kúpiť vrecúško s novými mincami, tzv. starter-kit. V ten istý deň sa začínajú aj tvrdé týždne pre zamestnancov bánk: nadčasy, práca v nedeľu a cez sviatky a žiadna dovolenka až do konca januára.
Veľa práce čaká aj na pokladníčky v obchodoch. Do 28. februára bude totiž v Nemecku možné platiť aj markami, a tak sa obchody stanú asi hlavnou zmenárňou. Potom sa zvyšné marky budú dať zameniť už iba v krajinských bankách. Čo sa týka cien, aj v Nemecku je zrejmé, že po zavedení eura a obchodníckom zaokrúhlení budú vyššie. Podľa názoru expertov zdražovanie by nemalo presiahnuť 0,5 až 0,8 percenta.
V súvislosti so zavedením eura varovala nemecká polícia pred nárastom počtu falšovaných mariek z mnohých krajín východnej Európy, kde doteraz platila marka ako paralelná mena. Okrem toho je podľa odhadov Bundesbanky v zahraničí v obehu okolo 100 miliárd mariek. Väčšina týchto peňazí pochádza z čiernych obchodov, takže ich majitelia sa ich nebudú môcť zbaviť jednoduchým uložením na bankový účet, ktorý nemecké banky automaticky prevádzajú na eurá. Nemecký minister financií Hans Eichel preto upozornil na prísnejšie kontroly na hraniciach, čím sa má zabrániť praniu špinavých peňazí.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Bonn